Czytasz dzięki

To był rok dużych przetasowań w rankingu Giełdowa Spółka Roku

opublikowano: 21-03-2016, 22:00

Dynamika tegorocznego rankingu jest znacznie większa niż tego sprzed roku. Tło awansów i spadków jest bardzo różne

W ubiegłorocznej edycji tylko jedna spółka zajęła to samo miejsce co w rankingu za 2014 r. W tegorocznym zestawieniu są takie dwie — AmRest Holdings i Grupa Azoty Police. Nie oznacza to jednak, że różnice w zestawieniu za 2014 i 2015 r. są mniejsze niż te,

Zobacz także

jakie wystąpiły między zestawieniami lata 2014 i 2013. Wręcz przeciwnie. Spośród pięciu spółek, które rok temu najbardziej awansowały, żadna nie poprawiła swojej pozycji o więcej niż 36 lokat. W tym roku dałoby to jej 14. miejsce wśród awansujących. By załapać się do pierwszej piątki, trzeba było przeskoczyć co najmniej 68 pozycji. Podobnie jest ze spadkowiczami. Rok temu piątka spółek, które najbardziej osunęłysię w zestawieniu, straciła 47-68 miejsc w stosunku do edycji za 2013 r. W tym roku przedział ten wynosił 67-88.

Z ogona na podium

Najbardziej awansowała spółka CI Games, która poprawiła się o 108 pozycji i wskoczyła na pozycję wicelidera zestawienia [więcej o producencie gier na str. VI]. O 87 miejsc awansowała Agora, co pozwoliło jej zająć miejsce na początku trzeciej dziesiątki. Ankietowani eksperci uznali, że 2014 r. w odróżnieniu od 2013 był sukcesem, na dodatek poprawiły się notowania zarządu, lepiej też oceniane są perspektywy rozwoju. Nadal nie jest to jednak spółka, którą przedstawiciele sektora finansowego poleciliby znajomym. W tej kategorii Agora jest na 101. miejscu wśród 116 sklasyfikowanych firm. Dwa miejsca za Agorą został sklasyfikowany Bioton, który podskoczył o 83 oczka.

Najgorzej jest z jego relacjami inwestorskimi i kompetencjami zarządu. Mimo to znajomym polecany jest przez ekspertów znacznie chętniej niż Agora, a jego perspektywy rozwoju uzyskały najlepszą notę spośród wszystkich spółek. Tym, co wywindowało Bioton w ubiegłym roku, jest walka, jaką o spółkę toczą inwestorzy z Chin. Dzięki awansowi o 70 pozycji w trzeciej dziesiątce znalazła się ABC Data. Awans to zasługa rewolucji kadrowej w hurtowni IT. Według ankietowanych, zdecydowanie poprawiły się kompetencje zarządu spółki i jej relacje inwestorskie. A tak się składa, że z początkiem 2015 r. prezesem została Ilona Weiss, dotychczasowa wiceprezes. Jest to obecnie jedyna osoba, która była w zarządzie przed 2015 r. Pozostali trzej członkowie ścisłego kierownictwa również trafili do niego w ubiegłym roku. Piątkę najbardziej awansujących uzupełnia inna hurtownia — tyle że z branży FMCG. Eurocash — bo o nim mowa — został sklasyfikowany równe dziesięć pozycji poniżej ABC Daty. Specjaliści wyżej cenią zarząd, ale niżej — relacje z inwestorami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tracą na każdym polu

Największy spadek w rankingu GSR 2015 zaliczyła firma Ferro, produkująca armaturę. Spółka wyraźnie straciła we wszystkich ocenianych kategoriach, co kosztowało ją 88 miejsc w rankingu.

Niewiele mniej straciły dwie spółki kontrolowane przez skarb państwa — KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia. Spadły — odpowiednio — o 83 i 79 lokat. Podobnie jak w przypadku Ferro, taki spadek współgrał z wyraźnym pogorszeniem ocen w poszczególnych kategoriach składających się na ostateczny wynik. Obie spółki znalazły się przy tym nie tylko wśród pięciu najbardziej tracących w całym rankingu, ale też pięciu, którym najtrudniej przypisać sukces w 2015 r. Znamienne jednak, że relacje inwestorskie Tauronu oceniane są niemal tak wysoko jak rok temu. W KGHM zostały ocenione zdecydowanie gorzej. W stosunku do zestawienia za 2015 r. 69 pozycji straciło Kredyt Inkaso. W przypadku windykatora spadek jest również konsekwencją pogorszenia wszystkich składowych oceny końcowej. Dwa miejsca mniej od Kredyt Inkaso straciło obuwnicze CCC. Spadało jednak z dość wysoka, więc zatrzymało się na 71. miejscu. Na degradacji zaważył głównie brak sukcesów w 2015 r. i pogorszenie perspektyw rozwoju. Gorsze są jednak również inne oceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane