Wzrost PKB w Wielkiej Brytanii najwolniejszy od pół roku

ARŻ, Reuters
opublikowano: 10-12-2020, 09:48

Ożywienie gospodarcze Wielkiej Brytanii prawie zatrzymało się w październiku. To efekt wzrostu nowych przypadków koronawirusa i załamania branży hotelarskiej, pisze Reuters.

Produkt krajowy brutto wzrósł w październiku o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, najmniej od czasu załamania produkcji w wyniku pierwszego, kwietniowego lockdownu.

Wielka Brytania jest krajem z największą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie. Doświadczyła także największego spowolnienia gospodarczego wśród krajów rozwiniętych - w drugim kwartale PKB spadł aż o 19,8 proc.

Produkcja w październiku była o 7,9 proc. niższa niż w lutym i o 8,2 proc. niższa niż w październiku 2019 roku. Urząd statystyczny nie spodziewa się, że gospodarka wróci do poziomów sprzed pandemii przed końcem 2022 roku.

Wprowadzone przez rząd ograniczenia dotyczące kontaktów towarzyskich w dużej części Wielkiej Brytanii, a także większa ostrożność ze strony części społeczeństwa doprowadziły do ​​14,4-procentowych spadków w hotelarstwie i gastronomii. Większość ekonomistów uważa, że pełna skala recesji będzie widoczna w danych za listopad, gdy rząd wprowadził na miesiąc drugi locdown.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane