XTB: Inflacja nieco poniżej oczekiwań

opublikowano: 14-05-2008, 14:49

Ceny konsumenta w kwietniu wzrosły o 0,4% w  relacji do marca. W relacji rocznej wzrost wyniósł 4,0%, co generalnie nie odbiega od oczekiwań rynku, aczkolwiek dokładniejsze wyliczenia wskazują, że  wskaźnik mógł być zaokrąglony w górę.

Pewną niespodzianką jest spadek cen paliw (o 0,1% m/m), choć niestety należy uznać go za przejściowy. Z kolei w relatywnie wysoka dynamika cen utrzymuje się w takich kategoriach jak hotele i restauracje, zdrowie, czy „inne”, czyli tam, gdzie trudniej o dezinflacyjny wpływ mocnego złotego. W maju inflacja roczna prawdopodobnie wzrośnie do 4,2%.

Złoty nie reaguje na dane, dla rynku bowiem najważniejsze jest w tej chwili to, czy słabe dane ze strefy realnej (produkcja, sprzedaż detaliczna) okażą się jednorazowym ewenementem, czy też zostaną potwierdzone odczytami za kwiecień, co stawiałoby kolejną podwyżkę stóp procentowych pod pewnym znakiem zapytania. W chwili obecnej można oczekiwać, iż stopy procentowe zostaną podniesione w czerwcu, po tym jak opublikowane będą dane o PKB w pierwszym kwartale i NBP przygotuje nową projekcję inflacyjną.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl            

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Inflacja nieco poniżej oczekiwań