XTB: Rada nie zaskoczyła

XTB
opublikowano: 28-05-2008, 13:21

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła rynków finansowych i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym został wysłany dość czytelny sygnał, iż pomimo zagrożenia inflacyjnego Rada dostrzega możliwość spowolnienia wzrostu gospodarczego, które przełożyłoby się samoistnie na zmniejszenie presji inflacyjnej.

Mimo to, cykl podwyżek najprawdopodobniej jeszcze się nie zakończył i naszym zdaniem czerwcowa podwyżka jest bardzo prawdopodobna. Pytanie co dalej. Dotychczas rynek oczekiwał, iż już do końca roku stopy pozostaną na poziomie 6% (po ewentualnej podwyżce w czerwcu). Jednak jeśli nie dojdzie do większej korekty na rynku ropy, Rada stanie przed bardzo trudnym wyborem. Wyższe ceny paliw oznaczają bowiem nie tylko wzrost inflacji, ale także uderzają w popyt, osłabiając wzrost.
 
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl         

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Rada nie zaskoczyła