Za granicą

Kozmana Magdalena, Zbiejcik maciej, Kurczab - Redlich Krystyna
opublikowano: 28-03-2000, 00:00

Za granicą

Fundusz venture capital ABB i Investora

Szwajcarsko-szwedzki koncern ABB i szwedzka grupa Investor założą wspólny fundusz venture capital, który będzie inwestował w przedsięwzięcia internetowe. Nowa grupa — o nazwie b-business partners — zgromadziła kapitał wysokości ponad 1 mld EUR (4 mld zł).

Dla ABB nowe przedsięwzięcie jest próbą odejścia od przemysłu ciężkiego i skierowania działalności w stronę nowych technologii. Dla Investora, największego holdingu w Szwecji, jest to rozszerzenie dotychczasowej działalności — grupa ta ma podobne spółki w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Reuters, MAK

Ajinomoto zdobywa rynek słodzików

Ajinomoto, największy japoński producent przypraw, odkupi od Monsanto jego udziały w firmach NutraSweet i Euro-Aspartame. Do tej pory Monsanto i Ajinomoto posiadali po 50 proc. udziałów w tych dwóch podmiotach.

Za transakcje Ajinomoto zapłaci za 67 mln USD (271 mln zł). Po przejęciu udziałów japońska grupa będzie posiadała 40 proc. światowego rynku słodzików. Rzecznik firmy powiedział, że popyt na słodzik Aspartame rośnie rocznie o 3-4 proc. rocznie. Obecnie światowe zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty ocenia się na 13 tys. ton. Reuters, MAK

Condomi zakłada erotyczny portal

Condomi, niemiecki producent prezerwatyw (strategiczny partner polskiego Unimilu), zamierza stworzyć wraz z spółką medialno-marketingową Brainpool TV internetowy portal pod nazwą Sins of Love (Grzechy Miłości). Firmy bedą sprzedawały przez Internet prezerwatywy oraz inne produkty przemysłu erotycznego.

W ubiegłym roku wartość sprzedaży Condomi osiągnęła 12 mln EUR (47 mln zł). Przedstawiciele firmy oceniają, że w 1998 roku w Europie i Stanach Zjednoczonych sprzedano przez Internet produkty erotyczne na sumę 1,4 mld USD (5,6 mld zł). Reuters, MAK

OPEC: wydobycie ropy wzrośnie

Wczoraj na posiedzeniu w Wiedniu przedstawiciele krajów OPEC ustalili, że produkcja ropy powinna wzrosnąć nie więcej niż o 2 mln baryłek dziennie. Jednak w praktyce byłoby to zwiększenie limitów o 1 mln baryłek dziennie, gdyż nie wszyscy producenci respektują zeszłoroczne limity.

Według zachodnich analityków, taka decyzja pozwoliłaby na ustabilizowanie się cen ropy i jej produktów na poziomie 25 USD za baryłkę przez najbliższe trzy miesiące. Niemal wszystkie państwa zrzeszone w OPEC zadeklarowały chęć rozszerzenia limitów wydobywczych o 1,7 mln baryłek dziennie. Kraje spoza tej organizacji mogłyby produkować o 300 tys. baryłek więcej. Ewentualna decyzja weszłaby w życie od początku kwietnia.

Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii proponowała zwiększenie wydobycia o 2,3 mln baryłek dziennie. Polscy analitycy bardziej sceptycznie podchodzą do całej sprawy. Większość z nich uważa, że limity zostaną zwiększone najwyżej o 1,5 mln baryłek dziennie.

W chwili zamykania gazety decyzje dotyczące ostatecznych kształtów limitów wydobywczych ropy nie były jeszcze znane. MZ, MAK

DT kupuje spółkę od DaimlerChryslera

Niemiecki koncern telefoniczny Deutsche Telekom kupił od amerykańsko-niemieckiego koncernu samochodowego DaimlerChrysler 50,1 proc. akcji w spółce komputerowej Debis Systemshaus. Żadna ze stron nie podała ceny transakcji, ale niemiecka prasa spekuluje, że akwizycja ta kosztowała DT około 6 mld USD (24,2 mld zł). Telekom przebił w ten sposób ofertę Siemensa. DT chce wzmocnić pozycję na rynku informatycznym, natomiast DamilerChrysler zyska środki na akwizycje. Bloomberg, TK

Gospodarka Rosji: Ostrożnie po wyborach

Po wyborze Władimira Putina na prezydenta Rosji zarówno rosyjscy, jak i zagraniczni inwestorzy prawdopodobnie wstrzymają się przynajmniej na dwa miesiące ze swoimi decyzjami, czekając na powołanie nowego rządu i ogłoszenie programu gospodarczego. Przed wyborami zanotowano spadek popytu na rosyjskie papiery wartościowe na giełdzie londyńskiej, natomiast w samej Rosji kursy akcji rosły. W szczególności dotyczyło to spółek telekomunikacyjnych, a także koncernu naftowego Łukoil.

Według Aleksandra Chandrojewa, byłego wiceprezesa Banku Centralnego Rosji, rozwój sytuacji gospodarczej będzie w dużej mierze zależał od sytuacji na rynku paliw, a także tego, czy zrealizowane zostaną obietnice wyborcze, takie jak podwyższenie pensji i emerytur, utrzymanie ogromnej liczby ulg i preferencyjnych kredytów dla rolnictwa.

Krystyna Kurczab-Redlich, Moskwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Zbiejcik maciej, Kurczab - Redlich Krystyna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu