Za granicą

Kozmana Magdalena, Maciejewski Krzysztof
23-05-2000, 00:00

Za granicą

Vodafone szuka pieniędzy na UMTS

Vodafone AirTouch, największy koncern telekomunikacyjny na świecie, rozważa sprzedaż niemieckiej spółki Arcor i włoskiej Infostrady — poinformował wczoraj brytyjski dziennik „The Sunday Times”. Wpływy ze sprzedaży tych dwóch firm, świadczących usługi stacjonarne, mogą wynieść 15 mld GBP (100 mld zł). Zainteresowany kupnem może być British Telecommunications — analizują dziennikarze gazety.

Pieniądze te mają posłużyć Vodafone do inwestycji w sieć trzeciej generacji UMTS. W kwietniu koncern zdobył w Wielkiej Brytanii koncesję na UMTS, płacąc za nią 5,9 mld GBP (39,5 mld zł). Od tego czasu akcje Vodafone straciły na wartości 13 proc., gdyż inwestorzy nie byli pewni, jak spółka zdoła zdobyć pieniądze na rozwój.

Od czasu przejęcia Mannesmanna Brytyjczycy pozbywają się udziałów w mniejszych firmach. Muszą też sprzedać Orange, trzeciego pod względem wielkości operatora telefonii komórkowej na Wyspach Brytyjskich. Tymczasem zarząd Mannesmanna zgodził się na fuzję z Vodafone pod warunkiem zachowania udziałów w Arcor i Infostrada. Bloomberg, MAK

Interbrew bliżej przejęcia Whitbread

Interbrew, największy prywatny browar europejski, już w tym tygodniu może przejąć brytyjski Whitbread. Transakcja warta jest 400 mln GBP (2,7 mld zł).

Whitbread prowadzi na zasadach franszyzy Pizza Hut i TGI FridayŐs w Wielkiej Brytanii. Spółka chce się skoncentrować na działalności hotelarskiej i restauracyjnej, dlatego zdecydowała się na sprzedaż browarów.

Interbrew ubiega się także o kupno brytyjskiego Bassa, by wzmocnić swoją pozycję po tym, jak Scottish & Newcastle przejął francuski browar Kronenbourg. Bloomberg, MAK

UPC zrezygnował z kupna SBS

United Pan-Europe Communications, koncern medialny, który w Polsce ma udziały w Wizji TV i PTK, postanowił wycofać swoją ofertę kupna SBS Broadcasting (udziałowca polskiej telewizji TVN). Przedstawiciele UPC uzasadnili swoją decyzję drastycznym spadkiem cen akcji obu spółek na giełdach. Od 9 marca — czyli od dnia, w którym UPC ogłosił chęć przejęcia SBS — kurs UPC odnotował 74-proc. spadek, a akcje SBS straciły 22 proc. Marcowa oferta UPC opiewała na 2,8 mld USD (12,6 mld zł).

— W obliczu załamania rynków finansowych rezygnujemy z akwizycji SBS. Przy obecnym poziomie giełdowych kursów, zawarcie transakcji nie ma sensu — uważa Mark Schneider, szef UPC.

Mark Schneider dodaje, że koncern, który i tak posiada 23-proc. pakiet udziałów w SBS, zamierza nadal prowadzić wspólne przedsięwzięcia oparte na joint ventures. Jednak wstrzymanie transakcji może — choć wcale nie musi — odbić się na tempie inwestycji UPC w Polsce. Nawet bez przejmowania SBS, UPC pozostanie jednym z liderów polskiego rynku. KM, Bloomberg

FTC broni prywatności internautów

Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) z Waszyngtonu opublikuje dziś skierowany do amerykańskiego Kongresu raport, w którym zaproponuje nowe standardy dotyczące prywatności. Chodzi przede wszystkim o ochronę użytkowników globalnej sieci. FTC zamierza zabiegać o ograniczenie zbierania danych o internautach przez internetowe firmy.

Wiele spółek śledzi użytkowników sieci bez ich wiedzy, sprawdzając, jakie strony odwiedzają. Sprzedają później te informacje firmom zajmującym się marketingiem bezpośrednim. I tak np. goście witryn poświęconych ochronie zdrowia mają duże szanse na otrzymanie reklamowej oferty internetowych sprzedawców lekarstw.

Propozycja federalnej komisji kryje w sobie jednak zarzewie przyszłego konfliktu. Przedstawiciele wielu spółek i kancelarii prawniczych obawiają się, że decyzja rządu zachwieje podstawami funkcjonowania sieci. W opinii wielu polityków, Kongres nie poprze wniosku. Tymczasem z badań FTC wynika, iż zaledwie 20 proc. internetowych witryn spełnia warunki dotyczące ochrony danych osobowych. KM, Bloomberg

BC połączy się z Southdownem

Blue Circle, największy producent cementu w Wielkiej Brytanii, połączy się prawdopodobnie z amerykańskim potentatem branży — koncernem Southdown. Trzy tygodnie temu o przejęcie Brytyjczyków zabiegała francuska grupa Lafarge — jednak wartą 5,4 mld USD (około 24,3 mld zł) ofertę nazwano próbą wrogiego przejęcia i w efekcie odrzucono.

— Prowadzimy wstępne rozmowy z Southdownem. Za wcześnie jeszcze na podanie szczegółów — mówi Rick Haythornthwaite, szef BC.

Wiadomo jednak, że BC właśnie z Amerykanami rozmawiał jeszcze przed złożeniem oferty przez Lafarge. Jednak Francuzi nadal mogą odegrać pewną rolę w sprawie anglo-amerykańskich negocjacji, gdyż kontrolują 29 proc. udziałów w brytyjskim producencie cementu. Na razie Lafarge nie chce ujawniać swoich planów.

— Nasza strategia zakłada zdobywanie rynku poprzez przejmowanie spółek z branży — stwierdza enigmatycznie Bertrand Collomb, szef grupy Lafarge. KM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena, Maciejewski Krzysztof

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu