Zagranica oceniła pomysł na kredyty walutowe

Analitycy Citigroup, Credit Suisse i Morgan Stanley skomentowali nową propozycję rozwiązania problemu kredytów walutowych.

Piotr Kalisz i Cezary Chrapek, ekonomiści Citi Handlowego, uważają że koszty nowych rozwiązań nie zagrożą stabilności systemu finansowego, choć warunkiem jest to, by zwiększone wymogi kapitałowe wobec banków spowodują stopniowe przewalutowanie kredytów. Ponieważ nie stanie się to jednorazowo, wyeliminowane zostało ryzyko gwałtownego osłabienia polskiej waluty, uważają ekonomiści, którzy dodają, że nieco spadło też ryzyko obniżki ratingu Polski.

Citi ocenia, że na poprawie nastrojów inwestorów może zyskać złoty.

W nocie do klientów analitycy Credit Suisse dostrzegają natomiast znaczące ryzyko wynikające z perspektywy "dobrowolnego" przewalutowania w pierwszym roku i groźby ustawowego, gdyby banki opierały się z negocjacjami z klientami oraz zwracają uwagę, że ci ostatni będą z pewnością naciskać na przewalutowanie po kursie znacznie niższym od rynkowego, zwłaszcza że czas będzie grał na ich korzyść.

Dodatkowe wymogi kapitałowe, które mają być przez nadzorcę narzucone na banki, mogą natomiast zagrozić dywidendom z BZ WBK i PKO BP.  To samo sygnalizują analitycy Trigon DM>>

Credit Suisse uważa, że polskie banki będą pod negatywną presją kilku negatywnych czynników: przewalutowania i wyższych wymogów kapitałowych; silnej zależności ewentualnego wzrostu rentowności od podwyżki stóp procentowych; zwiększonej ingerencji rządu w funkcjonowanie sektora, łącznie z konsolidacją; pozostającego pod presją wzrostu biznesu hipotecznego, dla którego kolejnym ciosem byłoby wprowadzenie rozwiązania, pozwalającego klientom na oddanie kluczy do zadłużonych mieszkań.

Według ekspertów Morgan Stanley, nowy projekt jest pozytywny z punktu widzenia ratingów Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Zagranica oceniła pomysł na kredyty walutowe