Zagranica powróci do gry

Marek Knitter
opublikowano: 31-12-2001, 00:00

Ostatni przetarg bonów w tym roku był bardzo ważny dla Ministerstwa Finansów. Resort sprzedał więcej papierów, niż planował i to nie tylko podczas tej aukcji, ale również w całym miesiącu. W grudniu inwestorzy nabyli bony o łącznej wartości 6,25 mld zł. Podaż tych papierów pierwotnie wynosiła 4,7 mld zł.

Resort w porę zauważył, że może zabraknąć mu pieniędzy na wykup papierów w ostatnim miesiącu 2001 r., szacowany na ponad 7,3 mld zł. Dodatkowo powiększony deficyt po drugiej nowelizacji budżetu również wymaga dodatkowych środków. W rezultacie resort na ostatniej aukcji z planowanych bonów o wartości 1,7 mld zł, łącznie sprzedał ponad 2,2 mld zł. Popyt wrócił na swój normalny poziom i wyniósł 4,305 mld zł. Analitycy są zgodni, że kolejne aukcje bonów (pierwsza w nowym roku odbędzie się 7 stycznia) będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, ale już nie tylko polskich. Zagraniczne instytucje finansowe powrócą na nasz rynek wraz z początkiem nowego roku. Brak decyzji o redukcji stóp procentowych w grudniu wzmacnia tylko oczekiwania rynku na dokonanie odpowiednich cięć pod koniec stycznia 2002 r.

W tym tygodniu planowany jest tylko przetarg na obligacje skonwertowane organizowany przez Narodowy Bank Polski. Przetarg obligacji hurtowych planowany jest na 9 stycznia. Wysokość podaży poznamy dopiero w drugim tygodniu tego miesiąca. Resort zaoferuje inwestorom obligacje dwuletnie i pięcioletnie benchmarkowe. Przy silnych oczekiwaniach inwestorów na dalszą obniżkę stóp procentowych przez RPP resort nie powinien mieć problemu z uplasowaniem na rynku w pierwszym miesiącu 2002 r. większej emisji papierów skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu