Zapowiedź stagnacji w inwestycjach

opublikowano: 30-11-2016, 22:00

Małe i średnie przedsiębiorstwa nie chcą lokować kapitału. Zniechęcają je regulacje prawne i podatkowe, a także sytuacja gospodarcza kraju.

Do zaangażowania kapitałowego w kończącym się 2016 r. przyznało się 86 proc. mikro-, małych i średnich firm — wynika z raportu „Inwestycje w MŚP. Pod lupą”. Biorąc pod uwagę branże, najczęściej inwestowali przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej, a najrzadziej rolnicy.

— Inwestycje w polskiej gospodarce stanowią ok. 20 proc. PKB, a to zdecydowanie za mało, aby myśleć o trwałym wzroście gospodarczym na poziomie 3,5-4 proc. rocznie. Tym bardziej że tylko połowa to inwestycje przedsiębiorstw, z czego 70-75 proc. to nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm. Mikro- i małe przedsiębiorstwa to tylko 25-30 proc.

nakładów inwestycyjnych sektora przedsiębiorstw, a stanowią one przecież 99 proc. wszystkich firm działających w Polsce. Nie oznacza to, że firmy nie inwestują, ale że inwestują zdecydowanie za mało. W porównaniu z większością krajów UE nakłady na inwestycje w środki trwałe są znacznie niższe. Duża polska firma inwestuje przeciętnie 20-23 tys. EUR rocznie. Firmy w UE — średnio ok. 50 tys. EUR, czyli ponad dwa razy więcej. Szczególnie zła sytuacja jest w mikroprzedsiębiorstwach, które w ostatnich latach inwestowały przeciętnie 3,5-4 tys. EUR rocznie — mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek,główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Przyszłość nie jawi się zbyt optymistycznie — aż 36 proc. przedsiębiorców nie planuje żadnych nakładów gospodarczych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wynika to przede wszystkim z barier, jakimi dla 71 proc. przedsiębiorców są regulacje prawne i podatkowe, a dla dwóch na trzech zapytanych — sytuacja gospodarcza kraju. Elementem, który zdaniem respondentów najbardziej zachęca do podejmowania decyzji o inwestycji, są kwalifikacje pracowników. Wskazało na nie 68 proc. przedstawicieli MSP.

— Z międzynarodowych rankingów wynika, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju się poprawiają, a tym samym szanse na realizację często koniecznych do rozwoju inwestycji są coraz większe. W ostatnim rankingu „Doing Business 2016” Banku Światowego oceniającym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, Polska znalazła się na 25. miejscu wśród 189 państw, co oznacza awans o 7 pozycji w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Skróceniu uległ m.in. czas uzyskania pozwolenia na budowę, a także wypełniania obowiązków podatkowych. Rolą instytucji rządowych, organizacji proprzedsiębiorczych oraz takich instytucji jak nasza jest takie dokonywanie zmian i wdrażanie inicjatyw, aby rokrocznie Polska zajmowała w powyższych zestawieniach coraz wyższe pozycje i tym samym stwarzała coraz lepsze warunki przedsiębiorcom do działania i inwestowania — podsumowujeRadosław Kuczyński, prezes EFL. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu