Zarządzający rażą pesymizmem

opublikowano: 18-04-2018, 22:00

Globalni zarządzający są najbardziej negatywnie nastawieni do perspektyw gospodarek od czasu referendum brexitowego.

Odsetek specjalistów spodziewających się przyspieszenia globalnego wzrostu przewyższa odsetek oczekujących jego spowolnienia o 5 pkt. proc., wynika z kwietniowego sondażu Bank of America ML wśród zarządzających. To oznacza najsłabszy wynik od czerwca 2016 r., miesiąca, gdy Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Szczyt osiągnęły także oczekiwania co do zysków spółek — ich zwiększenia spodziewa się o 8 pkt. proc. specjalistów więcej, niż oczekuje ich pogorszenia (jeszcze w lutym różnica wynosiła 35 pkt. proc.).

Wobec pogorszenia oczekiwań nie może dziwić, że czas od poprzedniej ankiety zarządzający wykorzystywali do zmniejszania zaangażowania w akcjach oraz zwiększania udziału gotówki. Ten ostatni wzrósł do 5 proc. zarządzanych przez ankietowanych aktywów i był o 0,5 pkt. proc. wyższy od 10-letniej średniej. Różnica między odsetkiem specjalistów przeważających oraz niedoważających akcje spadła z 41 proc. do 29 proc., najniższej wartości od 18 miesięcy.

— Giełdowe byki zostały uciszone, ale nie pokonane, co widać po zwiększonym udziale gotówki w portfelach oraz niższych oczekiwaniach co do wzrostu oraz wyników spółek. O całkowitym ich poddaniu się nie można mówić, bo większość inwestorów oczekuje, że szczyt na rynku akcji jest jeszcze przed nami — komentuje Michael Hartnett, strateg inwestycyjny BofA ML.

O tym, że szczyt rynek akcji ma już za sobą, przekonanych jest zalewie 18 proc. zarządzających, podczas gdy zdaniem prawie 40 proc. nadejdzie on dopiero w przyszłym roku albo później. Niechęć do sprzedawania akcji wynika zarówno z tego, że inwestorzy ani nie widzą bezpośredniego katalizatora bessy, jak i z faktu, że nie dostrzegają korzystnej alternatywy dla akcji. Tylko 13 proc. ankietowanych dopuszcza możliwość recesji, podczas gdy do zastąpienia akcji obligacjami zarządzających skłonić mógłby dopiero wzrost rentowności amerykańskich 10-latek do 3,5 proc., w porównaniu z obecnie notowanymi 2,83 proc., wynika z sondażu.© Ⓟ

29 pkt. Taka jest różnica między odsetkiem zarządzających globalnymi funduszami, którzy przeważają oraz niedoważają akcje. To najmniej od 18 miesięcy.

-30 pkt. Taka jest różnica między odsetkiem rodzimych inwestorów indywidualnych, oczekujących trendu wzrostowego i spadkowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy