Zawody: Strażak lepszy od polityka

DCZ
opublikowano: 02-07-2012, 00:00

Największym zaufaniem Polacy darzą strażaków i pilotów, a najmniejszym polityków, sprzedawców aut, piłkarzy i dziennikarzy.

Jak wynika z badania European Trusted Brands 2011, aż 94 proc. Polaków ufa strażakom, 83 proc. pilotom samolotów cywilnych, 78 proc. farmaceutom, 74 proc. pielęgniarkom, a 64 proc. lekarzom.

Wobec profesji związanych z ochroną zdrowia zaufanie Polaków jest jednak mniejsze niż innych Europejczyków. Widać to najwyraźniej właśnie w stosunku do lekarzy, dla których średnia europejska zaufania to aż 81 proc.

Największe różnice w postrzeganiu wybranych zawodów między Polakami a innymi Europejczykami dotyczą jednak przywódców związkowych i polityków (dwukrotnie mniejsze zaufanie w naszym kraju) oraz taksówkarzy i meteorologów.

Niewielkim zaufaniem Polacy obdarzają także piłkarzy i dziennikarzy.

Mimo deklarowanej religijności Polacy w małym stopniu ufają również duchowym - o wiele mniej niż Finowie i Szwedzi, ale bardziej niż Czesi i Belgowie. Polacy przyznają się także do małego zaufania do zawodów związanych ze sprzedażą usług i produktów: sprzedawców aut, doradców finansowych, pracowników biur podroży. Niewielu ufa też sędziom i prawnikom (niecałe 40 proc.).

— Od końca ubiegłego wieku rośnie lawinowo liczba empirycznych dowodów na znaczenie zaufania jako decydującego czynnika rozwoju społeczno-gospodarczego. W Polsce kapitał zaufania jest bardzo niski, ale nawet w naszym kraju są takie grupy zawodowe i instytucje, które cieszą się równie powszechnym zaufaniem jak w pozostałych krajach europejskich. Są to głównie te instytucje i grupy zawodowe, od których wprost zależy nasze życie i ochrona dobytku — strażacy, farmaceuci, piloci, pielęgniarki, lekarze. Oni nas nie mogą zawieść, bo gdyby zawiedli, stracilibyśmy wszelką nadzieję — mówi profesor Janusz Czapiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy