Złoty może się umacniać

Jacek Malinowski
25-10-2005, 00:00

Reakcja złotego na wyniki wyborów prezydenckich może budzić zdziwienie. Wczesne godziny poranne przyniosły duże osłabienie. Jednak silnym wsparciem dla polskiej waluty po raz kolejny okazał się poziom 14,80 proc. odchylenia od parytetu. Po jego osiągnięciu złoty zaczął się umacniać.

Rynek żył wyborami przez kilka poprzednich miesięcy, a nasza waluta umacniała się w nadziei na zmianę dotychczasowej kilkuletniej polityki gospodarczej. Prezentujący konserwatywny styl rządzenia PiS wydawał się zagrożeniem dla rynków finansowych i koniecznej reformy finansów państwa. Tymczasem inwestorzy nie przejęli się zwycięstwem wyborczym partii politycznej, która zapowiadała rozluźnienie polityki fiskalnej. Skoro tak niesprzyjające informacje nie przyczyniły się do trwałego spadku wartości złotego, w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się tendencji do jego wzmacniania.

Kurs euro znalazł się ponownie poniżej poziomu 3,90 zł. Ewentualny wzrost notowań wspólnej waluty w okolice 3,92-3,94 zł powinien być wykorzystany przez eksporterów do zabezpieczenia przynajmniej tegorocznych wpływów. Notowania dolara od pewnego czasu nie potrafią wyrwać się ze strefy 3,27-3,30 zł, w której wielokrotnie pojawiała się duża podaż. Amerykańska waluta na rynkach międzynarodowych nadal powinna się umacniać. Jeśli więc cena dolara w Polsce osiągnie 3,29 zł, będzie to bardzo dobra okazja do sprzedaży amerykańskiej waluty.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zapewne nie ruszy stóp procentowych aż do prezentacji programu gospodarczego nowego rządu. Dalsze notowania złotego w dużym stopniu zależeć więc będą od bieżących wydarzeń makroekonomicznych oraz postępów w rozmowach PiS i PO.

JACEK MALINOWSKI, TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty może się umacniać