ZUS odcina pępowinę w IT

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Zakład jest gotów rozstać się z technologią, która od lat stanowi sprzętowy szkielet jego systemu informatycznego. To zła wiadomość dla IBM

Technologia mainframe, czyli komputery używane głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji, firmy IBM od lat stanowi fundament infrastruktury IT ZUS. W obliczu planowanej budowy nowego systemu informatycznego (KSI 2.0) zakład dojrzał do zmiany. O planach związanych z KSI 2.0 „PB” pisał już w lipcu.

Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT, jest biegłym sądowym specjalizującym się m.in. w systemach mainframe, audycie i wycenie oprogramowania oraz systemów informatycznych, a także analizie umów i specyfikacji warunków zamówień informatycznych. Ekspercka wiedza bardzo mu się przyda, gdy zakład rozpocznie sprzętową i software’ową rewolucję w IT.
Zobacz więcej

BIEGŁY INFORMATYK:

Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT, jest biegłym sądowym specjalizującym się m.in. w systemach mainframe, audycie i wycenie oprogramowania oraz systemów informatycznych, a także analizie umów i specyfikacji warunków zamówień informatycznych. Ekspercka wiedza bardzo mu się przyda, gdy zakład rozpocznie sprzętową i software’ową rewolucję w IT. SZYMON ŁASZEWSKI

Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT, uzasadnił je potrzebą zmiany architektury i standardów oprogramowania. Zapowiedział wówczas wymianę sprzętu IT. Teraz okazuje się, że rewolucja może sięgnąć fundamentów. — Prace przygotowawcze dobiegają końca — mówi Krzysztof Dyki.

Technologiczna rewolucja

Jeszcze w tym roku roku ZUS zamierza ogłosić pierwszą część dwuetapowego konkursu w tzw. formule proof of concept, polegającej na praktycznej weryfikacji koncepcji infrastruktury IT na potrzeby nowego systemu. Projekt obejmie tylko części systemu — to rodzaj testu przed wielką przebudową, w ramach której zakład chce wymienić cały informatyczny szkielet. Najpierw oferenci będą musieli przeanalizować wybrany obszar KSI i poukładać go na nowo.

W drugim etapie, którego ogłoszenie zakład planuje na pierwszy kwartał 2018 r., wykonają prototyp architektury dla jednego modułu systemu i zaproponują sposób migracji ze starego sprzętu na nowy. Przedstawią też jego wydajność, koszty nabycia, utrzymania i rozbudowy. ZUS rozmawiał już z potencjalnymi wykonawcami, żeby zbadać, czy są gotowi do realizacji tak skomplikowanego przedsięwzięcia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chętni będą zmuszeni tworzyć konsorcja, bo żaden nie zdoła zrealizować zlecenia w pojedynkę. Konkurs nie będzie miał formy przetargu i reżimu prawa zamówień publicznych. ZUS na razie nie precyzuje kwestii formalnych, podkreślając, że celem jest weryfikacja zdolności rynku do realizacji takich usług.

Szorstka przyjaźń

Zakład ma już doświadczenie w zmianie technologii z mainframe’ów — obsługiwanej wyłącznie przez IBM — na inną. W 2011 r. przeniósł systemy wspomagania ekonomiki na tańszą w utrzymaniu platformę AIX, a dwa lata później zrobił to samo z usługami kancelaryjnymi. Sprzętowa rewolucja nigdy nie dotyczyła jednak serca gigantycznego systemu informatycznego.

Skalę trudności przedsięwzięcia obrazuje fakt, że obecnie obsługą infrastruktury zakładu zajmuje się przebywającystale na miejscu kilkunastosobowy zespół specjalistów z IBM. Relacje partnerów schłodziła ubiegłoroczna decyzja ZUS o unieważnieniu przetargu na modernizację platformy mainframe, wygranego przez IBM Polska z ofertą wartą 155,5 mln zł.

Powodem był brak konkurencyjności w postępowaniu. W ocenie zewnętrznych ekspertów, pracujących na zlecenie ZUS, preferowany był jeden potencjalny wykonawca, co stanowiło złamanie ustawy Prawo zamówień publicznych. Zakład uznał, że konsekwencją jest zbyt wysoka cena — nieadekwatna do standardów rynkowych. Sprawą zainteresowała się centrala amerykańskiego giganta — w polskim oddziale poleciały głowy. © Ⓟ

Komputer gigant

Centralny ośrodek przetwarzania danych funkcjonujący w ramach KSI ZUS to jedna z największych na świecie instalacji komputerowych klasy mainframe. System jest scentralizowany — prawie cały zasób informacji jest gromadzony i przetwarzany w komputerze centralnym, który tworzą trzy połączone mainframe’y IBM, zajmujące 54 mkw. Moc obliczeniowa komputera centralnego to 26 milardów instrukcji na sekundę (26 tys. MIPS), a bazy danych KSI zawierają 60 TB danych. Dzięki takiej infrastrukturze system rozlicza miesięcznie 100 mln operacji księgowych i 16 mld operacji w bazie danych, a rocznie — 200 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu