ZUS zrobił duży krok na drodze do KSI2

opublikowano: 17-12-2018, 22:00

ZUS ogłosił postępowanie na migrację obszaru świadczeniowego swojego głównego systemu do nowej architektury — to pierwszy etap na drodze do KSI2.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy można składać oferty w postępowaniu wykonawczym na pierwszy z przetargów dla nowego systemu
  • Jakie warunki muszą spełniać wykonawcy
  • Jaki będzie następny krok dla KSI2

 

W lipcu 2017 r. „PB” jako pierwszy napisał o pomysłach ZUS na nową odsłonę swojego informatycznego serca — kompleksowego systemu informatycznego (KSI), który już dawno osiągnął pełnoletniość. Niecałe 1,5 roku od ujawnienia tego pomysłu projekt KSI2 zaczał się materializować.

Co się odwlecze…:
Co się odwlecze…:
Kilka miesięcy temu „PB” informował, że Krzysztof Dyki, wiceprezes ZUS ds. IT, planuje rozstać się z zakładem. Został na stanowisku dłużej, niż planował, żeby dopilnować negocjacji w sprawie ugody i uruchomienia projektu KSI2. Według nieoficjalnych informacji złożył już wypowiedzenie, a odejście to kwestia tygodni.
Fot. Marek Wiśniewski

Najpierw świadczenia…

W piątek do wykonawców, z którymi w lipcu została podpisanaumowa ramowa na rozwój KSI — Asseco Poland i Comarchu, trafiło zaproszenie do składania ofert w postępowaniu wykonawczym na „Migrację domeny świadczeniowej KSI ZUS do architektury x86”. To pierwszy krok do KSI2. Zgodnie z koncepcją, którą opisywaliśmy wcześniej, w pierwszym etapie ZUS chce dokonać migracji jednego z dwóch głównych obszarów. Zakłada, że dzięki zmniejszeniu opłat licencyjnych trzech producentów oraz znacznemu odciążeniu komputera centralnego koszt projektu zwróci się w pierwszym roku działania systemu na nowej infrastrukturze. Przepisanie oprogramowania ma też na celu uniezależnienie się od obecnych właściwości infrastruktury fizycznej komputera centralnego, środowiska systemowego oraz silnika bazy danych.

Termin składania ofert został wyznaczony na 31 stycznia. Kryterium oceny będzie cena za jeden punkt funkcyjny. Zamówienie podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje wykonanie i dostarczenie: koncepcji rozwiązania, projektu architektury systemu oraz projektu infrastruktury sprzętowej i systemowej. Etap drugi, w ramach opcji, obejmuje wykonanie modyfikacji wraz z kodami źródłowymi, świadczeniem usług serwisowych, gwarancjami oraz świadczeniem usługi wsparcia wdrożenia modyfikacji i szkoleniami. Termin wykonaniapierwszego etapu został określony na trzy miesiące, a drugiego łącznie ze świadczeniem usług wsparcia wdrożenia modyfikacji — na blisko dwa lata.

ZUS wycenił całość prac na maksymalnie 3,6 tys. punktów funkcyjnych. Przypomnijmy, że w ramach umowy ramowej Asseco zaproponowało cenę za jeden punkt funkcyjny na poziomie 12 625,95 zł, Comarch wycenił jeden punkt na 14 741,55 zł. W praktyce oznacza to, że teraz starając się o zlecenia wykonawcze nie mogą proponować wyższej ceny. Wynika z tego, że maksymalna wartość zlecenia na migrację obszaru świadczeniowego to 45-53 mln zł. W praktyce zapewne będzie jednak mniej.

…następnie dochody

Kolejnym krokiem do KSI2 ma być analogiczna operacja wykonana wobec drugiego obszaru KSI, czyli obszaru dochodowego. Będzie ona trudniejsza i znacznie droższa. Jej budżet może wynieść około 100 mln zł. Ogłoszenie tego zamówienia ma nastąpić po zakończonej migracji systemu świadczeniowego. Po jego realizacji system KSI2 w wymiarze infrastrukturalnym będzie zakończony. Ma to przynieść kolejne znaczące oszczędności na sprzęcie i licencjach. Prognozowane oszczędności na realizacji drugiego etapu szacowane były na około 100 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ZUS ma wskazać na technologię x86 z otwartym systemem operacyjnym jako docelowąarchitekturę, ale pozostałe kwestie technologiczne — w tym silnik bazy danych czy monitor transakcji — pozostawi oferentom.

Zamówienie na migrację obszaru dochodowego także ma być ogłoszone w ramach umowy ramowej. Realizacja tego zadania ma potrwać około dwa lata. Do tej pory ZUS rozstrzygnął dwa postępowania wykonawcze w ramach umowy ramowej na rozwój KSI. W obu ofertowało jedynie Asseco. Comarch na razie skupia się na procesie przejęcia utrzymania KSI, jednak niedawno sygnalizował, że „analizuje pojawiające się zapytania dotyczące modyfikacji systemu KSI, aby włączyć się w odpowiednim momencie w proces rozbudowy systemu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane