Czytasz dzięki

20 samorządów deklaruje współpracę w ramach Białostockiego Obszaru Metropolitalnego

opublikowano: 28-04-2009, 15:45

20 samorządów z powiatów białostockiego i  sokólskiego oraz miasto Białystok podpisało we wtorek deklarację współpracy w  ramach Białostockiego Obszaru Metropolitalnego (BOM).

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zainicjowana współpraca ma niejako wyprzedzać toczące się prace nad ustawą o metropoliach. Białostocki Obszar Metropolitalny chce się także przygotować na przyszłość, gdyby - jak tłumaczył prezydent - w nowej perspektywie finansowania UE po roku 2013 pojawiła się możliwość pozyskiwania środków dla takich właśnie obszarów.

W podpisanej deklaracji samorządowcy wyrazili dążenie do - jak napisano - "rozwijania więzi społecznych, gospodarczych i komunikacyjnych". Chcą działać na rzecz wspólnego rozwiązywania problemów z różnych dziedzin, m.in. gospodarki, turystyki, zagospodarowania odpadów, komunikacji, transportu.

Prezydent Truskolaski tłumaczył, że BOM zacznie być tworzony od identyfikacji i rozwiązywania wspólnych problemów takich jak: drogi, transport, zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka odpadami, ścieki, czy pozyskiwanie środków unijnych, ale i rynek pracy czy bezpieczeństwo publiczne, turystyka, edukacja, sprawy społeczne. Dodał, że BOM zależy na zebraniu doświadczeń i zdiagnozowaniu problemów zanim formalnie powstaną rozwiązania prawne dotyczące metropolii. Podkreślał, że to nie tylko Białystok aspiruje do bycia metropolią, ale cały obszar wokół miasta.

Na terenie BOM mieszka 507 tys. osób. To ľ jak mówił prezydent Truskolaski - blisko 40 proc. mieszkańców województwa podlaskiego. Białystok ma 300 tys. mieszkańców, ale jest drugim miastem w Polsce po Warszawie pod względem gęstości zaludnienia. Na 1 km przypada 2,8 tys. osób.

Truskolaski przypomniał, że obszar metropolitalny to zorganizowana forma z jednym dużym (lub więcej) ośrodkiem dominującym. Cały obszar współpracuje w różnych dziedzinach, "bo problemy nie kończą się na granicach gmin, a na pograniczach najtrudniej je rozwiązywać". Współpraca ma służyć zwiększeniu potencjału tego terenu.

Prezydent Białegostoku powiedział, że pierwszym sukcesem BOM jest wygrany przetarg na częstotliwość, w ramach którego na tym obszarze będzie doprowadzany drogą radiową internet tam, gdzie nie można go dostarczyć w inny sposób. Gminy wspólnie złożyły ten projekt. Zaznaczył, że jedną ze spraw, które w ramach BOM będą omawiane jest budowa południowej obwodnicy Białegostoku.

Na razie BOM nie jest formułą prawną, nie ma formy tego typu zobowiązań, finansowych również nie.

Burmistrz Supraśla Wiktor Grygiencz powiedział, że liczy przede wszystkim, że współpraca przyczyni się do np. redukcji kosztów przy obsłudze np. kanalizacji czy komunikacji. Starosta białostocki Wiesław Pusz (powiat białostocki jest największym obszarowo w Polsce) powiedział, że porozumienie to duża szansa na rozwój dla wszystkich, ale zależy od tego jakie środki będzie można pozyskać. Powiat to 15 gmin wokół Białegostoku. äZ konieczności jesteśmy skazani na współpracęö - dodał. Zaznaczył, że jedną z najważniejszych kwestii do rozwiązania jest sprawa zagospodarowania odpadów.

W marcu wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna informował, że ostatnie koncepcje projektu ustawy metropolitalnej zakładają powołanie trzech obligatoryjnych tzw. zespołów wielkomiejskich, obejmujących Śląsk, Warszawę i Trójmiasto. Pozostałe miałyby powstawać na zasadzie aplikacji przez zainteresowane gminy po pozytywnej opinii MSWiA, a potem rozporządzeniu Rady Ministrów. Takie rozwiązanie miałoby wymuszać porozumienie wszystkich zainteresowanych podmiotów, które chciałyby tworzyć inne obszary wielkomiejskie.

Prace ministerialne na temat projektu ustawy metropolitalnej trwają, nie wiadomo kiedy zostaną zakończone. Poprzednia, przedstawiana w lutym przez wicepremiera Schetynę koncepcja zakładała m.in. powołanie dwóch obszarów wielkomiejskich - obejmujących aglomerację katowicką i Warszawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane