5 proc. banku AIB poszło za niemal 400 mln EUR

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-11-2022, 12:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Irlandzki rząd zmniejsza sukcesywnie swoje zaangażowanie w Allied Irish Bank. Właśnie sprzedał kolejne 5-proc. udziałów, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Obecny pakiet trafił do inwestorów instytucjonalnych. Zapłacili oni za nabyte udziały 396,6 mld EUR. Wyprzedaż akcji AIB przejętego przez państwo podczas kryzysu finansowego rozpoczęła się na początku bieżącego roku. W 2017 r. AIB zadebiutował na giełdzie, lecz szybko musiał ubiegać się o pomoc państwa. W efekcie obecnej sprzedaży, drugiej w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, udział państwa zmniejszył się z 62 do 57 proc. podczas gdy na początku 2022 r. sięgał 71 proc.

W trakcie kryzysu finansowego sprzed dekady Irlandia wydatkowała 64 mld EUR, co stanowiło około 40 proc. ówczesnego PKB w krajowy system bankowy, który mocno ucierpiał po krachu na rynku nieruchomości.

Do tej pory rząd pozbył się już wszystkich akcji Bank of Ireland, z kolei jego udziały w Permanent TSB mają obniżyć się z 85 do 62 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane