ABG Spin sypnie kasą

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Informatyczna grupa ma w kasie sporo pieniędzy. Wystarczy na rozwój organiczny, przejęcia i sowitą dywidendę.

Informatyczna grupa ma w kasie sporo pieniędzy. Wystarczy na rozwój organiczny, przejęcia i sowitą dywidendę.

ABG Spin zarobił w 2007 r. na czysto ponad 31 mln zł. W roku poprzednim, pomijając rozwiązanie rezerwy podatkowej, miał niespełna 9 mln zł, a uwzględniając po drodze przejęty Spin — 16,4 mln zł. Skokowy wzrost zysku to jedna dobra wiadomość dla akcjonariuszy warszawskiej firmy. Druga jest taka, że prawie cała wypracowana kwota trafi pewnie na ich konta.

— Chcemy niemal cały zysk, blisko 30 mln zł, wypłacić w formie dywidendy — zapowiada Dariusz Brzeski, prezes ABG Spin.

Jego zdaniem spółka ma sporo wolnej gotówki. Na koniec grudnia jej środki płynne wynosiły 51,6 mln zł, a nadwyżka należności nad zobowiązaniami kolejne 31,2 mln zł. Dlatego stać ją na sowitą premię, inwestycje organiczne i kapitałowe. Na te ostatnie sama chce wydać w tym roku około 10 mln zł, drugie tyle przeznaczą pewnie na podobny cel spółki zależne.

— Dywidenda jest już uzgodniona z głównymi udziałowcami, ale jej wysokości nie należy traktować jako wyznacznika na kolejne lata. Wszystko będzie zależeć od bieżących potrzeb kapitałowych firmy — dodaje prezes.

ABG Spin ma w tej chwili podpisane kontrakty do realizacji w 2008 r. na 232 mln zł, o 45 proc. więcej niż o tej samej porze przed rokiem. Do tego firmy zależne mają zlecenia za 30-40 mln zł. To stabilna sytuacja zachęcająca zarząd do optymistycznych zapowiedzi na ten rok.

— Średnio w latach 2008-10 zysk netto grupy powinien rosnąć o 30 proc. — zapowiada Karol Cieślak, wicprezes odpowiedzialny za finanse.

— Ale w 2008 r. ten wzrost będzie znacząco wyższy — uzupełnia Dariusz Brzeski.

Przychody też powinny rosnąć w podobnym tempie, ale nie one są priotytetem, tylko rentowność.

459

mln zł To łączna wartość sprzedaży ABG Spin w 2007 r. O 8 proc. wyższa niż obu tych spółek przed połączeniem rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu