ACEA: wrogiem jest emisja, nie technologia

opublikowano: 13-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Producenci aut apelują do unijnych urzędników o jak najszybsze rozwiązanie impasu związanego z brakiem decyzji w sprawie przyszłości silników spalinowych. Bez tego rozwój branży znacznie spowolni.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakich działań domagają się przedsiębiorcy skupieni przy Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Samochodów
  • jak oceniają wpływ całkowitej elektryfikacji transportu na środowisko

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wzywa Komisję Europejską i Radę UE do pilnego rozwiązania paraliżu w sprawie przepisów dotyczących emisji CO2. Nowe regulacje — przewidujące całkowity zakaz rejestracji w UE nowych samochodów osobowych i dostawczych z napędem spalinowym od 2035 r. — miały zostać zatwierdzone na forum UE 7 marca. Wskutek sprzeciwu kilku państw, w tym m.in. Polski i Niemiec, ostateczna decyzja w tej sprawie została odłożona. Bez niej, zdaniem producentów zrzeszonych w ACEA, trudno planować rozwój przemysku motoryzacyjnego w Europie.

Przedstawiciele ACEA podkreślają, że ostateczne porozumienie w sprawie emisji CO2 -—osiągnięte w październiku 2022 r. między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE — zawiera odniesienia do możliwej przyszłej roli paliw odnawialnych w sektorze transportu. Bez zapewnienia technologicznej otwartości ich los jest jednak praktycznie przesądzony.

Krajowe i europejskie cele klimatyczne nie powinny być kwestionowane, ale aby osiągnąć te cele, niezbędna jest otwartość technologiczna — podkreślają przedstawiciele ACEA

Wzywają unijnych decydentów do zajęcia się kwestią emisji pochodzących nie tylko z samochodów, które w przyszłości pojawią się na europejskim rynku, ale także obecnie poruszających się po unijnych drogach.

— Masowa elektryfikacja jest główną częścią rozwiązania, do którego wszyscy dążymy, ale nie jest to panaceum na wszystkie problemy. Wrogiem jest energia oparta na paliwach kopalnych, a nie konkretna technologia. Zauważamy, że Europa jako jedyna świecie ma porzucić neutralność technologiczną jako filar swoich ram regulacyjnych — powiedział Luca de Meo, prezes ACEA.

ACEA oczekuje również wprowadzenia warunków ramowych, które są niezbędne dla dużego i szybkiego upowszechnienia się na rynku samochodów osobowych i dostawczych o zerowej emisji. Obejmują one m.in dostęp do niezbędnych surowców oraz gęstą sieć infrastruktury ładowania i uzupełniania paliwa.

— W ramach przeglądu rozporządzenia w sprawie CO2 przewidzianego na 2026 r. należy jasno określić kluczowe wskaźniki efektywności w celu monitorowania postępów w tych obszarach — dodał Luca de Meo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane