Amerykański audytor wzywa do walki z korupcją w Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
31-10-2005, 11:33

Korupcja nadal kosztuje Irak kilka miliardów dolarów rocznie i Waszyngton i Bagdad powinny zwalczać ją znacznie energiczniej niż dotychczas. Tak napisał główny amerykański kontroler programu odbudowy Iraku Stuart Bowen w ogłoszonym w niedzielę wieczorem raporcie dla Kongresu USA.

Korupcja nadal kosztuje Irak kilka miliardów dolarów rocznie i Waszyngton i Bagdad powinny zwalczać ją znacznie energiczniej niż dotychczas. Tak napisał główny amerykański kontroler programu odbudowy Iraku Stuart Bowen w ogłoszonym w niedzielę wieczorem raporcie dla Kongresu USA.

Autorzy raportu oceniają, że budżet rządu irackiego traci przeszło 2 miliardy dolarów rocznie wskutek rozkradania benzyny i oleju napędowego przez pracowników sektora paliwowego.

"Stworzenie w obrębie rządu irackiego skutecznej struktury zwalczającej korupcję jest na dalszą metę bardzo ważne dla sukcesu rodzącej się irackiej demokracji" - podkreśla Bowen,  specjalny inspektor generalny do spraw odbudowy Iraku.

Raport ukazał się kilka dni po ogłoszeniu przez komisję ONZ, iż w latach 1997-2003 około 2200 firm zagranicznych zapłaciło reżimowi Saddama Husajna 1,8 mld dolarów łapówek za kontrakty w ramach ONZ-owskiego programu "Ropa za żywność".

Dwa tygodnie wcześniej władze irackie wydały nakazy aresztowania pięciu byłych ministrów pierwszego posaddamowskiego rządu tymczasowego i 22 byłych urzędników Ministerstwa Obrony, oskarżonych o sprzeniewierzenie przeszło 1,5 mld dolarów w okresie od czerwca zeszłego roku do marca.

Bowen informuje Kongres USA, że zgromadził też "ogromną ilość dowodów" przeciwko nieuczciwym urzędnikom i przedsiębiorcom amerykańskim uczestniczącym w programach odbudowy Iraku. Ma się nimi zająć amerykański wymiar sprawiedliwości.

Urząd Bowena, powołany przez Kongres USA w listopadzie 2003 roku, przedkłada mu co kwartał raport o przebiegu programu odbudowy Iraku. USA przeznaczyły na ten cel ogółem prawie 30 miliardów dolarów, więcej niż na jakikolwiek inny program pomocy dla zagranicy od czasu Planu Marshalla dla Europy z roku 1948.

W raporcie ogłoszonym w niedzielę, siódmym z kolei, Bowen ocenia, że ogólnie biorąc odbudowa stale postępuje naprzód. Z 2784 różnych przedsięwzięć ukończono już 1887. Jednak zwraca uwagę, że wydobycie ropy jest wciąż niskie, sabotażyści utrudniają jej eksport, a niedobory paliwa i elektryczności nadal trapią ogół Irakijczyków.

Raport podaje, że prawie 93 procent spośród blisko 30 mld dolarów już rozdzielono między konkretne projekty, ale przeszło 25 procent tych pieniędzy, znacznie więcej niż początkowo zakładano, pochłania zapewnienie bezpieczeństwa. Bowen ostrzega, że rosnące koszty utrzymania i ochrony istniejącej infrastruktury irackiej mogą zmusić USA do zaniechania planów odbudowy wielu obiektów.

Od marca 2003 roku do września 2005 zginęło w Iraku 412 cudzoziemców zatrudnionych przy odbudowie. Z tej liczby aż 292 straciło życie w ciągu ostatnich 12 miesięcy tego okresu.

Autorzy raportu uważają, że powodem wielu trudności przy realizacji programu odbudowy jest to, iż administracja George'a W. Busha przygotowując się do wojny z Saddamem Husajnem nie opracowała zawczasu dokładnego planu odbudowy, w tym "kompleksowej polityki i wytycznych" w sprawie doboru personelu do tego programu. Sytuację pogarszał według Bowena "brak koordynacji" między różnymi resortami rządu amerykańskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykański audytor wzywa do walki z korupcją w Iraku