Analitycy docenili Agorę, rynek nie

Artur Sulejewski
opublikowano: 05-07-1999, 00:00

Analitycy docenili Agorę, rynek nie

Wydawca „Gazety Wyborczej” — Agora — pojawił się na warszawskiej giełdzie 20 kwietnia. Pierwsze notowanie na rynku podstawowym wypadło przy cenie 49,9 zł za pojedynczy papier. Dla inwestorów, którzy wzięli udział w ofercie na rynku pierwotnym, oznaczało to możliwość osiągnięcia ponad 38-proc. zarobku na każdej akcji (bez uwzględnienia opłat dla pośredników giełdowych). Oferta spółki spotkała się z dużym zainteresowaniem rynku. Inwestorzy dostali możliwość rozbudowania swoich portfeli o walory nowego przedstawiciela z atrakcyjnego medialnego sektora, który nie miał reprezentanta na rodzimej giełdzie. Wejście na parkiet Agory z zadowoleniem przyjęli także specjaliści rynku kapitałowego. Z ich licznych wypowiedzi wynikało, że dobrze się stało, iż na giełdzie pojawił się emitent o dużej jak na nasze warunki kapitalizacji, o całkowicie prywatnym rodowodzie kapitału.

Z INFORMACJI docierających na rynek wynika, że warszawską spółką nadal interesują się instytucje, które zawodowo są związane z rynkiem kapitałowym. Można tak sądzić chociażby po sporej liczbie rekomendacji i analiz, które się ukazują na temat firmy. Źródła ich pochodzenia są zarówno za granicą, jak i w kraju.

ANALITYCY DM BIG BG pierwszą rekomendację wydali 21 czerwca. Zalecili oni kupowanie medialnych papierów. Nie została jednak przy tym wyznaczona dla nich przewidywana cena w perspektywie 12 miesięcy. Autorzy raportu uważają, że Agora zdoła utrzymać silną pozycję na polskim rynku reklamy. Bardzo pozytywnie oceniają także perspektywy rozwoju tego sektora. DM BIG BG zakłada, że na koniec roku spółka osiągnie sprzedaż na poziomie 692,8 mln zł, zysk po opodatkowaniu zamknie się kwotą 99,4 mln zł. Rok później pozycje te mają się zwiększyć odpowiednio do 818,7 oraz 136,2 mln zł.

ZALETY SPÓŁKI (lider na rynku dzienników ogólnopolskich i silna pozycja w regionach lokalnych, przyszłościowe stacje radiowe) podkreślają w swoim raporcie (z 23 czerwca) analitycy CDM Pekao. Biorąc pod uwagę pozycję firmy na rynku, przyszłą jej wagę w głównym indeksie giełdowym, w perspektywie najbliższych 6 miesięcy akcje Agory wycenione zostały przez CDM Pekao na poziomie 51 zł za sztukę. Analitycy domu maklerskiego rekomendują trzymanie tych papierów. Projekcja ich wyników finansowych zakłada, że Agora osiągnie przychody netto na poziomie 650,2 i 764,5 mln zł (odpowiednio na koniec 1999 i 2000 roku). Dla wyniku netto szacunki te przewidują 119,8 oraz 143,1 mln zł.

PRZYCHYLNE rekomendacje dotyczące spółki w czerwcu nie przekładały się jednak na kurs giełdowy. Akcje rozpoczęły miesiąc z poziomu 43,5 zł. Na koniec pierwszego półrocza rynek wycenił je na 46,1 zł, tj. o 6 proc. więcej. Tylko na pojedynczych sesjach cena papierów przekraczała granicę 47 zł. W tym samym czasie rynek podstawowy rósł szybciej. WIG w skali całego miesiąca zyskał 8,6 proc. na wartości. Obserwując ostatnie notowania Agory zwraca uwagę wyjątkowo mały wolumen obrotu, jaki utrzymuje się na tym rynku. Podczas notowań jednolitych nie przekracza on zbyt często 500 tys. zł. Podobnie jest w trakcie notowań ciągłych. W okresie 29 czerwca-1 lipca właściciela zmieniło tylko 137 bloków (każdy składa się z 50 akcji). Nie przystoi to spółce, która aspiruje do grona giełdowych blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy docenili Agorę, rynek nie