Arctic Paper na diecie

opublikowano: 28-07-2015, 22:00

Dwa zakłady w Szwecji i jeden w Polsce wystarczą. Niemiecki zostanie sprzedany lub zamknięty.

Prawie 7 proc. podrożały wczoraj akcje szwedzkiej grupy papierniczej Arctic Paper po opublikowaniu założeń programu poprawy rentowności na lata 2015-16. Firma chce zredukować koszty działalności o 50 mln zł rocznie.

Arctic Paper zamierza stworzyć centra usług wspólnych dla spółek z grupy, wprowadzić programy poprawy rentowności w poszczególnych fabrykach oraz audyt kosztów usług świadczonych przez podmioty zewnętrzne. By zredukować straty powstałe w zakładzie w niemieckim Mochenwangen, rozważane jest wstrzymanie produkcji.

Działania restrukturyzacyjne zaczęły się tam w 2013 r., ale nie przyniosły spodziewanych efektów. Arctic Paper rozważa także sprzedaż fabryki, która produkuje papiery tłuszczoodporne, podkładowe do podłóg i specjalistyczne tapety. Arctic Paper spodziewa się, że rezultatem wyłączenia strat fabryki w Mochenwangen ze skonsolidowanego rachunku zysków i strat będzie poprawa wyniku grupy o około 18 mln zł w 2015 r.

— Spółka podała mało szczegółów, ale samą intencję poprawy rentowności oceniam dobrze. Ważniejsze jest jednak potencjalne wygaszenie fabryki w Mochenwangen lub jej sprzedaż, bo od dłuższego czasu była nierentowna — komentuje Adam Milewicz z ING Securities.

Po zamknięciu lub sprzedaży zakładu w Niemczech spółce pozostaną trzy papiernie — dwie w Szwecji i jedna w Kostrzynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu