Asbis inwestuje w biotechnologię

opublikowano: 09-11-2022, 09:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełdowy dystrybutor IT stał się udziałowcem firmy biotechnologicznej Promed Bioscience.

Asbis, notowany na GPW dystrybutor rozwiązań i usług IT za łączną kwotę 800 tys. euro objął 16 proc. udziałów w firmie biotechnologicznej Promed Bioscience Ltd, która pracuje nad rozwojem zaawansowanych biomateriałów kolagenowych do zastosowań badawczych i klinicznych.

Pieniądze pozyskane przez spółkę maja zostać przeznaczone na rozbudowę mocy produkcyjnych firmy, przyspieszenie dalszej ekspansji w Stanach Zjednoczonych, a także w regionie Europy i Bliskiego Wschodu oraz do umocnienia pozycji na światowym rynku medycyny regeneracyjnej. Jest to kolejna inwestycja Asbisu w spółkę z sektora biotechnologicznego. Pierwszą byłą spółka EMBIO Diagnostics, w którą Asbis zainwestował 1 mln euro w grudniu 2021 r.

Najnowsza inwestycja - Promed Bioscience - to cypryjska firma biotechnologiczna, założona w 2017 r. przez multidyscyplinarny zespół naukowców i przedsiębiorców, produkująca biomateriały na bazie kolagenu, w tym wysoko oczyszczony atelokolagen o jakości medycznej pochodzący z tkanek zwierzęcych. Może on być stosowany w różnych preparatach, aby zastąpić natywny kolagen w organizmie i służyć jako biomateriał z wyboru w zaawansowanych zastosowaniach klinicznych, takich jak biodrukowanie 3D, inżynieria tkankowa, regeneracja narządów i nowe systemy dostarczania leków.

- Asbis od dawna mówi o dywersyfikacji swojej działalności, biotechnologia jest jednym z tych segmentów, którym jesteśmy zainteresowani. Innowacje naukowe są drogą ku zdrowszemu społeczeństwu, dlatego inwestujemy w firmę, która może odegrać istotną rolę w tak przyszłościowej i szybko rozwijającej się dziedzinie, jaką jest medycyna regeneracyjna.– mówi Serhei Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu.

Kolagen to białko występujące w tkance łącznej, skórze, ścięgnach, kościach i chrząstkach. Zapewnia wsparcie strukturalne tkankom w walce z rozpadem i utratą tkanki łącznej w wyniku codziennego zużycia, urazów lub chorób. Naukowcy wykorzystują również kolagen w rutynowych zastosowaniach do hodowli komórkowych, ponieważ zapewnia on naturalne rusztowanie dla komórek, które rosną w warunkach podobnych do tych występujących w ludzkim ciele.

- Cieszymy się, że Asbis dołącza do nas jako inwestor i partner strategiczny, który pomoże nam dalej rozwijać nie tylko naszą już ugruntowaną działalność handlową w USA, ale też rozszerzyć sieć sprzedaży w Europie i na Bliskim Wschodzie. Rozwój najnowocześniejszych laboratoriów, przyspieszy nasze plany produkcji kolagenu do zastosowań badawczo-rozwojowych i gojenia ran – dodajeCostas Pitsillides, współzałożyciel i prezes Promed Bioscience.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane