Biotts oszczędzi pacjentom bólu

opublikowano: 16-09-2019, 22:00

„Plaster” zamiast zastrzyków — start-up ma już na koncie zgłoszenia patentowe i zabiega o zainteresowanie koncernów.

Biotechnologiczna spółka Biotts szykuje rewolucję w sposobie podawania leków i aplikacji kosmetyków. Wprawdzie kończy jeszcze prace badawczo-rozwojowe, ale zapewnia, że już znalazła koncerny farmaceutyczne chętne do przeprowadzenia — mówiąc językiem startupowców — proof-of-concept. Nie ujawnia natomiast, z kim będzie testować swoje rozwiązania.

Precyzyjne dawkowanie

Dotychczas wrocławska firma zgłosiła do Urzędu Patentowego RP trzy wnioski o prawną ochronę wynalazków. Pierwszy dotyczy nośnika farmaceutycznego dla substancji czynnych — MTC-Y (multifunctional transdermal carrier-Y). Jest to metoda podawania leków np. onkologicznych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych, która zwiększa skuteczność ich działania, redukując jednocześnie ich dawki. Leki wprowadzane są bezpośrednio przez skórę, ale nie w stosowanej obecnie formie iniekcji. W nośniku zastosowany został rodzaj rusztowania otaczającego lek, substancja umieszczona jest np. w plastrze przyklejonym do skóry, co umożliwia jej samoczynne wchłanianie się. Twórcy rozwiązania zapewniają, że jako jedyni na świecie są w stanie wprowadzać w ten sposób do organizmu człowieka białka, przeciwciała i inne substancje rozpuszczalne w wodzie.

— Dostępne na rynku podobne rozwiązania przenoszą przez skórę jedynie małe ilości substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Nasza metoda jest więc przełomowa — mówi dr Paweł Biernat, prezes biotechnologicznej spółki.

Podkreśla, że spółka jest twórcą tylko nośników leków. Za umieszczone w nim substancje czynne będą odpowiadaćproducenci farmaceutyków. Rozwiązanie będzie więc w przyszłości mogło być licencjonowane firmom farmaceutycznym lub sprzedane dużemu koncernowi z branży.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Nasza metoda podnosi komfort leczenia, ponieważ zastępuje np. doustne formy podawania leków, często obciążające układ pokarmowy, oraz iniekcję. Leki możemy aplikować do krwiobiegu bez nieprzyjemnego wkłucia. Liczymy więc, że nowa metoda zyska uznanie pacjentów — dodaje dr Paweł Biernat.

Triki kosmetyczne

To rozwiązanie spółka przenosi również do branży kosmetycznej. Złożyła wniosek o patent dla nośnika kosmetycznego. Działać ma podobnie, pozwalając na precyzyjne wchłanianie substancji odżywczych — w postaci np. kremu czy żelu — do komórek skóry i przyspieszając jej regenerację (tym razem już bez przenikania substancji czynnych do krwiobiegu). W zanadrzu ma również maść miejscowo znieczulającą — w tym przypadku nośnik Biotts został tak zmodyfikowany, by zawarte w nim substancje czynne mogły oddziaływać bezpośrednio na komórki nerwowe. Rozwiązanie zostało także zgłoszone do opatentowania.

— Zarówno w przypadku nośnika kosmetycznego, jak też maści znieczulającej oddziałujemyna keratynocyty, czyli warstwę naskórka, która nie przepuszcza większości substancji czynnych oferowanych przez przemysł kosmetyczny czy farmaceutyczny. Nasza metoda pozwala na jej czasowe rozluźnienie, co ułatwia wprowadzenie do skóry odpowiednich substancji — wyjaśnia dr Paweł Biernat.

Spółka zapowiada ponadto ogłoszenie kolejnych wynalazków. Postawiła na tabletkowanie substancji, które nie dawały się dotychczas formułować w zwarte tabletki. Jest to projekt technologiczny, związany m.in. z dostosowaniem parametrów urządzeń produkcyjnych. Biotts nie ujawnia jeszcze szczegółów tego projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu