Bolesław wchodzi w biel cynkową

GRA
opublikowano: 08-07-2008, 00:00

ZGH Bolesław nie boi się konkurencji ze strony grupy Impexmetalu. Za 50 mln zł zbudują nowy zakład do produkcji bieli cynkowej.

ZGH Bolesław nie boi się konkurencji ze strony grupy Impexmetalu. Za 50 mln zł zbudują nowy zakład do produkcji bieli cynkowej.

W zeszłym tygodniu Jan Ziaja, szef Zakładów Metalurgicznych Silesia i Huty Oława z grupy Impexmetalu, ogłosił na łamach „PB” zamiar przejęcia prywatyzowanej Huty Cynku Miasteczko Śląskie. Jego plan zakłada głęboką restrukturyzację zakładu i uplasowanie tam produkcji bieli cynkowej. Cel? Oprócz zarobku, chęć odstraszenia konkurenta.

— Rozpoczęcie wytwarzania bieli cynkowej rozważa nasz konkurent — Zakłady Górniczo-Hutnicze (ZGH) Bolesław. Chcemy go uprzedzić i w ten sposób odstraszyć — tłumaczył w „PB” Jan Ziaja.

Tymczasem ZGH Bolesław, zajmujące się wydobyciem rudy cynkowo-ołowiowej i produkcją cynku, wcale się nie boją.

— Jeśli grupa Impexmetalu ma pomysł na Miasteczko Śląskie, to bardzo dobrze. My, niezależnie od tego, będziemy pracować nad własnym cynkowym projektem — twierdzi Bogusław Ochab, prezes ZGH.

Wyjaśnia, że naturalną strategią dla jego firmy jest wejście w przerób cynku. Dlatego pracuje nad inwestycją w produkcję bieli cynkowej. Ostateczna decyzja zapadnie w ciągu maksimum pół roku.

— Rozważamy budowę nowego zakładu za blisko 50 mln zł. Pozwoliłoby to nam produkować około 10 tys. ton bieli rocznie. Wykonanie tego projektu może zająć dwa lata — przewiduje Bogusław Ochab.

Niezależnie od tego, ZGH realizują inwestycje w moce produkcyjne, na które mają już zgodę właściciela. Mają pochłonąć blisko pół miliarda złotych. Na pierwszy ogień pójdą projekty związane z materiałami do wyrobów hutniczych.

— Jednocześnie ponownie analizujemy założenia wszystkich przedsięwzięć, ponieważ diametralnie zmieniły się warunki makroekonomiczne. Spadek cen cynku i ołowiu, niski kurs dolara i drożejąca energia mają bardzo negatywny wpływ na naszą działalność — wyjaśnia Bogusław Ochab.

ZGH to firma przeznaczona do prywatyzacji, ale resort skarbu nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Rozważana jest zarówno giełda, jak i sprzedaż spółki inwestorowi. W zeszłym roku przychody firmy wyniosły 785 mln zł, a zysk netto 233 mln zł. ZGH wyprodukowały w tym czasie 75 tys. ton cynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu