Czytasz dzięki

Braster znalazł koło ratunkowe

opublikowano: 05-03-2019, 23:56

Telemedyczna spółka, której kończą się pieniądze, może dostać do 44 mln zł finansowania. Ceną jest znaczące rozwodnienie akcjonariuszy.

Braster, produkujący urządzenia do badania piersi, może złapać drugi oddech.

Spółka poinformowała we wtorek wieczorem, że podpisała warunkową umowę z funduszem, zarządzanym przez zarejestrowaną w Londynie grupę Alpha Blue Ocean.

Na jej mocy może pozyskać maksymalnie 44 mln zł, płatnych w 17 ratach. W zamian wyemituje obligacje, wymienne na warranty subskrypcyjne, które z kolei będą mogły być wymienione na akcje.

- To produkt strukturyzowany, który daje nam możliwość zrefinansowania obligacji i kontynuowania działalności w perspektywie półtora roku do dwóch lat, niestety za cenę znaczącego rozwodnienia dotychczasowych akcjonariuszy. Uruchomienie tego finansowania uzależnione jest od zgody walnego zgromadzenia i Komisji Nadzoru Finansowego. Oceniam, że realnie pierwsze pieniądze będą mogły się pojawić spółce pod koniec maja, czyli w momencie, gdy skończy się nasz zapas gotówki – mówi Marcin Halicki, prezes Brastera.

To, jak znaczące będzie rozwodnienie dotychczasowych akcjonariuszy, nie jest jeszcze jasne.

- Uzależnione jest to od tego, na jakim poziomie będzie kształtował się kurs akcji na GPW. Sam posiadam pakiet akcji spółki, więc z tej perspektywy bardziej korzystne byłoby zapewne pozyskanie finansowania w innej formie. Na tym etapie takiej możliwości jednak nie było, a jako prezes muszę dbać o to, by Braster mógł kontynuować działalność – mówi Marcin Halicki.

W maju zapada emisja obligacji z 2017 r., w ramach której pozyskano 10,5 mln zł.

- Nie będziemy dysponowali w maju kwotą, pozwalającą na wykup obligacji w całości. Liczymy na to, że obligatariusze zgodzą się na rozłożenie płatności na raty – tak, byśmy mogli jednocześnie spłacić im 100 proc. kapitału i kontynuować działalność – mówi Marcin Halicki.

Przypomnijmy, że walne zgromadzenie spółki przegłosowało na początku stycznia dużą emisję akcji serii K, która miała być skierowana do nowego inwestora.

- Intensywne poszukiwania inwestora, zainteresowanego objęciem tej emisji, zaczęły się we wrześniu. To nie był dobry moment, bo zmienialiśmy wtedy model biznesowy i przychody spółki były minimalne. Wciąż prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami – mówi Marcin Halicki.

Spółka w końcówce ubiegłego i na początku tego roku podpisała nowe kontrakty i chwali się rozwojem sprzedaży m.in. w Bułgarii, a także na Ukrainie i w Indiach.

- Wyniki się poprawią, więc liczymy na to, że uda nam się jednak pozyskać inwestora, zainteresowanego nową emisją, i nie będziemy musieli wykorzystywać w całości finansowania strukturyzowanego – mówi Marcin Halicki.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane