Buchajscy tracą wiarę w Ganta

  • Emil Górecki
opublikowano: 29-07-2013, 00:00

Znana z okazyjnych inwestycji rodzina uznała, że trzymanie papierów dewelopera jest zbyt ryzykowne.

W połowie czerwca wśród akcjonariuszy dewelopera Gant pojawiła się Agnieszka Buchajska i dwa podmioty powiązane z rodziną giełdowych inwestorów.

— Jeśli zarząd zroluje obligacje, Gant będzie miał jeden z bezpieczniejszych bilansów wśród spółek publicznych z tego sektora. Perspektywy tego rynku są teraz już tylko lepsze, a cena do wartości księgowej tej spółki wynosi 0,3 — mówił wówczas Robert Buchajski.

Jednak w piątek Gant poinformował, że udział Buchajskich w głosach spadł poniżej 5 proc.

— Zacząłem się obawiać, bo przedłużają się negocjacje w sprawie obligacji skonsolidowanych i przesuwane są terminy spłaty obligacji pomostowych. Postanowiłem nie narażać się na ryzyko niepowodzenia tej operacji. Tym bardziej że w perspektywie jest emisja z prawem poboru, która z punktu widzenia akcjonariusza nie jest dobra. Życzę Gantowi powodzenia, ale możliwości inwestycyjnych poszukam gdzie indziej — mówi inwestor.

Gant już od roku przyciąga ryzykantów, jednak nadal zostaje niezdobytym szczytem. Od maja do listopada 2012 r. wierzył w niego krakowski deweloper Adam Zaremba-Śmietański. Od grudnia 2012 r. do marca 2013 r. za perspektywiczną inwestycję uznawał Ganta węgierski fundusz Futureal. Buchajscy wycofali się po kilku tygodniach. Termin spłaty obligacji pomostowych (29 mln zł) był już przesuwany trzy razy. Teraz spółka przekonuje, że ureguluje je i wyemituje obligacje skonsolidowane do 2 sierpnia. Problem w tym, że do emisji nowych obligacji potrzebna jest najpierw spłata ponad 20 mln zł papierów przeterminowanych. Takich pieniędzy spółka dotychczas nie miała. Szansą na ich zdobycie jest przekazywanie mieszkań z wrocławskiego projektu Odra Tower.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu