Byli menedżerowie Trigon TFI wymknęli się śledczym

opublikowano: 22-01-2020, 07:24

Marek J., były prezes Trigon TFI (obecnie Lartiq TFI) i Jakub A., były dyrektor rozwoju w towarzystwie, przebywają obecnie za granicą i do kraju wrócą dopiero z listem żelaznym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według ustaleń dziennika, J. przebywa prawdopodobnie na Dominikanie, a A. w Malezji. Drugi z menedżerów już otrzymał list żelazny i stawi się w polskiej prokuraturze w lutym.

List pozwala na pozostanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej.

W listopadzie 2019 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby, w tym byłego członka zarządu GetBacku oraz byłego wiceprezesa i prokurenta Trigon TFI.

Jak wówczas podano,ustalenia śledczych biura wskazują, że zatrzymane osoby w sierpniu 2017 r. reprezentując Trigon TFI zawarły umowę ramową z GetBack. W jej wyniku zobowiązano się powierzyć spółce GetBack na wyłączność obsługę portfeli wierzytelności nowo utworzonych funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez to towarzystwo. Nowe fundusze nigdy nie powstały, a w wyniku podpisania umowy ramowej GetBack poniósł co najmniej 49 mln zł straty.

Śledczy ustalili, że umowa pomiędzy TFI a Getbackiem była ustawką. Nabrali takiego przekonania na podstawie wyjaśnień byłego prezesa firmy Konrada K. i zabezpieczonej korespondencji e-mailowej pomiędzy kierowaną przez niego spółką a menedżerami Trigona - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". 

W październiku 2019 r. w "Pulsie Biznesu" opisaliśmu inny wątek sprawy, którego bohaterem był Jakub A. Nabywcy certyfikatów funduszy Profit dostali od sprzedawców z Idea Banku zapewnienia o bezpieczeństwie, jakie ci usłyszeli wcześniej od przedstawiciela Trigon TFI. Towarzystwo nie chce jednak teraz wziąć odpowiedzialności za słowa. 

W listopadzie 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Lartiq TFI (d. Trigon TFI) zezwolenie na prowadzenie działalności oraz nałożyła 5 mln zł kary.

Wytknięto zarządzanie funduszami w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy