W styczniu 39 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 22 proc. na Nowoczesną, 13 proc. na Platformę Obywatelską; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz’15 z 9 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.
Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.
W porównaniu z grudniem PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) zyskało 4 punkty procentowe. Po jednym punkcie procentowym zyskały Nowoczesna i Kukiz’15. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 2 punkty procentowe.
Po 3 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w potencjalnych wyborach zagłosowałoby na Koalicję Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja KORWiN oraz Partię Razem (bez zmian od grudnia).
Po 2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby głos na Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (spadek o 1 punkt procentowy). Na poziomie 1 proc. utrzymuje się od grudnia poparcie Twojego Ruchu.
Większość respondentów deklarujących zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im przez CBOS listy (1 proc.) mówiła o chęci oddania głosu
na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, a po jednej osobie wymieniło Mniejszość Niemiecką i „Szczęść Boże” Grzegorza Brauna.
Na początku roku 5 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, nie potrafiło jeszcze określić swoich preferencji partyjnych. W porównaniu z poprzednim pomiarem grupa zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, nieco się zmniejszyła (o 1 punkt procentowy).
W styczniu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2015 r.). 20 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (spadek o 4 punkty procentowe). 13 proc. nie podjęło decyzję i tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7–14 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Podpis: PA P