Central Europe Trust spieszy z pomocą

Paweł Janas
14-10-2003, 00:00

CET nie jest jedynym kandydatem do sfinansowania inwestycji w Grupie Lotos. Trwają ponoć rozmowy z rosyjskimi funduszami.

Grupa Lotos (GL) od kilku miesięcy poszukuje źródeł sfinansowania modernizacji zakładu. Chodzi o niebagatelne pieniądze. Tylko pierwszy etap, czyli budowa instalacji do zgazowywania pozostałości po przerobie ropy naftowej (IGCC), kosztuje 540 mln USD. Ostatnio pojawiła się szansa na pozyskanie cennego sojusznika. Jest nim firma doradczo-inwestycyjna Central Europe Trust (CET).

— Rozmowy prowadzone są przez naszą centralę w Londynie. Nie oznacza to jednak, że pojawimy się z workiem pieniędzy. Specjalizujemy się w organizowaniu finansowania — ucina Antoni Rakowski, prezes polskiego oddziału CET.

Nieoficjalnie wiadomo, że nie jest to jedyna firma, z którą GL prowadzi rozmowy. Wśród nich są podobno rosyjskie fundusze typu private equity. Przedstawiciele GL nie chcą potwierdzić tych informacji.

— Prowadzimy negocjacje w sprawie pozyskania finansowania. Wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu dwóch tygodni — deklaruje Marcin Zachowicz, rzecznik GL.

Podobne deklaracje w ubiegłym tygodniu złożył w resorcie skarbu Paweł Olechnowicz, prezes GL.

Dotychczasowe efekty pozyskania finansowania są dość skromne. We wrześniu GL podpisała umowę z koncernem Lockheed Martin, który w ramach realizowanego w Polsce programu offsetowego zobowiązał się do przekazania kilkunastu milionów dolarów na zakup licencji do budowy IGCC. Także we wrześniu rada nadzorcza rafinerii zgodziła się, by Lotos przeznaczył na modernizację 40 mln USD ze środków własnych.

— Środki te mają zostać wpisane do budżetów na lata 2004 i 2005 — dodaje Marcin Zachowicz.

Od blisko roku GL stara się też utworzyć joint venture (m.in. z MW Kellogg i Shellem) do budowy IGCC. Paweł Olechnowicz mówił niedawno, że w nowej spółce 40 proc. będzie należało do GL, 40 proc. — do kapitału zagranicznego, a 20 proc. — do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Przedstawiciele banku unikają komentarzy o skali zaangażowania. W ubiegłym roku GL podpisał też list intencyjny z Bankiem Ochrony Środowiska.

— Jesteśmy zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu. Czekamy na projekt — mówi Krystyna Forowicz, rzecznik BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Central Europe Trust spieszy z pomocą