Chińskie media nie wiążą sprawy Huawei z konfliktem handlowym z USA

opublikowano: 10-12-2018, 12:33

Państwowe chińskie media potępiły aresztowanie dyrektor finansowej i córki założyciela Huawei, ale nie wiążą go z konfliktem handlowym z USA, donosi Reuters.

Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei Technologies została niedawno zatrzymana w Kanadzie na wniosek USA za łamanie przez spółkę sankcji nałożonych na Iran. Wywołało to obawy, że zakłóci to „rozejm” w wojnie handlowej zawarty na 90 dni przez USA i Chiny.

Z doniesień Reutersa wynika jednak, że kontrolowane przez państwo chińskie media nie wiążą tych dwóch spraw. Podobny sygnał płynie z rządu. Choć chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało USA za domaganie się od Kanady zatrzymania i deportacji Meng, to Ministerstwo Handlu odmówiło komentarza w tej sprawie.

Tu Xinquan, ekspert ds. handlu z Uniwersytetu Międzynarodowego Biznesu i Ekonomii w Pekinie uważa, że resort handlu nie włączył się, bo jest skoncentrowany na negocjacjach z Amerykanami.

- Rząd Chin stara się rozłączać te dwie sprawy – powiedział Tu. – Jeśli nie widać żadnej dyskusji w chińskich mediach, to taka jest intencja rządu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu