Czytasz dzięki

Chiny importowały rekordową ilość ropy

opublikowano: 08-06-2020, 09:26

W maju padł rekord importu przez Chiny ropy. To skutek niskiej ceny surowca oraz powrotu do normalności drugiej gospodarki świata.

Chiny importowały w maju 47,97 mln ton ropy, czyli 11,34 mln baryłek dziennie, wynika z danych celnych. Oznacza to wzrost o 15 proc. w porównaniu z kwietniem, a także wzrost o 160 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednim rekordem, ustanowionym w listopadzie ubiegłego roku.

- W znacznym stopniu to wynik kupowania z powodu niskiej ceny ropy – powiedział Michal Meidan, szef komórki analizy Chin w Oxford Institute for Energy Studies. – Popyt na produkty odbudowuje się, ale wciąż jest mnóstwo ropy i jej produktów w zbiornikach – dodał.

Eksperci spodziewają się dalszego wzrostu importu ropy. Wskazują na dane dotyczące przewozów morskich. Sean Tan, analityk firmy Kpler szacuje, że w czerwcu import ropy przez Chiny może przekroczyć 14 mln baryłek dziennie. Podkreślił, że ok. 190 supertankowców może dostarczyć ropę do Chin w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane