Co to jest omnichannel

opublikowano: 07-10-2014, 17:20

Na świecie sieci handlowe stawiają na wielokanałowość sprzedaży, czyli „omnichannel commerce”. W Polsce dopiero pytają, co to jest.

Z punktu widzenia klienta, zakupy mają być wygodne, szybkie i, dzięki technologiom mobilnym, możliwe do zrealizowania w dowolnym miejscu i czasie. Jednak to, co oferują nawet największe sieci handlowe, często odbiega od oczekiwań konsumentów, bo dla sprzedawców w kraju wyzwaniem bywa już wprowadzenie całego asortymentu dostępnego w sprzedaży stacjonarnej do kanału online czy mobilnego. Nie wszystkie nawet taką sprzedaż prowadzą. Lista bywa długa: cena produktu jest różna, w zależności od kanału sprzedaży, nie można złożyć reklamacji online dla towarów zakupionych w tradycyjnym punkcie czy zwrócić internetowego zakupu w pobliskiej galerii.

Jak faktycznie przebiega proces integracji kanałów sprzedaży w największych sieciach handlowych w Polsce, sprawdzili przedstawiciele Grupy Unity, dostawcy IT dla e-biznesu; wyniki zostały zebrane w raporcie „Omnichannel commerce – Badanie poziomu wielokanałowości w wybranych branżach”. Na tapetę wzięli branże: DIY (Do it yourself), RTV/AGD, drogeryjną i perfumeryjną, obuwniczą oraz meblową.

AGD daleko przed meblami
Jak się okazuje, do zrobienia jest jeszcze wiele. Obraz dzisiejszego handlu wielokanałowego dopiero przypomina krajowy e-commerce sprzed fazy konsolidacji i profesjonalizacji sektora.

- Najlepiej na tym polu radzi sobie branża RTV/AGD, w której udział kanałów online w ogólnej sprzedaży sięga ok. 20 proc. Słabo natomiast wypadają sieci meblowe. Jest to trudny segment, ale nie można oczekiwać rezultatów, gdy sektor nie wypracował jeszcze dobrych narzędzi do sprzedaży online. W internecie łatwiej jest sprzedawcom akcesoriów meblowych i wyposażenia wnętrz. Z wielokanałowością problem mają też sieci drogeryjne i perfumeryjne – podsumowuje Krzysztof Murzyn z Unity Group, jeden z autorów badania.

Analiza ujawniła kilku liderów integracji kanałów sprzedaży, wśród niech są Euro-Net, Media-Saturn, Douglas, Leroy Merlin, Jula, Deichmann, które zdają sobie sprawę z oczekiwań klienta, „na stałe” podłączonego do internetu. W minimalnym stopniu i z dużymi potknięciami w proces integracji angażują się za to Vobis, OBI, Badura, Kari, Agata Home czy Black Red White, które postrzegają e-klientów jak odrębną grupę konsumentów, nie robiącą zakupów stacjonarnych, i na odwrót.
Wzrasta sprzedaż i lojalność

Wielokanałowość jest zachodnim trendem, w Polsce dopiero raczkującym.

- Dysonans, jaki dzieli nas od rynków Europy Zachodniej, zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Niemiec, jest wciąż ogromny – zauważa Piotr Wrzalik, wiceprezes Grupy Unity.

A jakie korzyści może przynieść? Z dostępnych danych (raport Forrester Research z końca 2011 r.). wynika, że 48 proc. detalistów, którzy postawili na „omnichannel commerce”, odnotowało wzrost przychodów; 25 proc. potwierdziło wzrost zysków.

Wielokanałowość zwiększa też poziom lojalności klientów.
W Polsce niewiele sklepów decyduje się na integrację działań we wszystkich kanałach. Ma to związek m.in. ze strukturą rynku, na którym 90 proc. stanowią małe e-przedsiębiorstwa. Firmy te działają w sieci w oparciu o rozwiązania SaaS, często nieposiadające opcji sprzyjających strategii wielokanałowości.  

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane