Comarch może urosnąć na 5G, wycena w górę

gsu
opublikowano: 09-05-2019, 11:49

Haitong Bank podwyższył cenę docelową akcji Comarchu do 215 zł z 184,6 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację „kupuj”. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w obszarze technologii 5G, co może się okazać kluczowe dla długoterminowej pozycji spółki na globalnym rynku rozwiązań IT dla telekomunikacji

Podniesienie wyceny to pochodna podwyżki prognoz EBITDA na lata 2019/20 odpowiednio o 23/10 proc. Rewizja prognoz wynika z kolei z silnego i jakościowego portfela zamówień na 2019 r. – złożonego z kontraktów obarczonych wyższą marżą w segmentach telekomunikacyjnym, lojalnościowym oraz systemów zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). 

Analitycy oczekują, że dzięki pozyskanym ostatnio kontraktom z LG, Comarch zdobył doświadczenie w obszarze technologii 5G, co może się okazać kluczowe dla długoterminowej pozycji spółki na globalnym rynku rozwiązań IT dla telekomunikacji. Tym bardziej, że fala inwestycji w 5G wzbiera na całym świecie. 

TMT jest największym i najszybciej rozwijającym się segmentem Comarchu, który w 2018 r. wygenerował przychody w wysokości 312 mln zł, co oznacza wzrost o 21 proc. r/r i stanowił 23 proc. całości. Haitong Bank oczekuje, że w tym roku segment TMT urośnie o kolejne 21 proc., do ok. 380 mln zł, za sprawą niedawno podpisanych kontraktów w Wielkiej Brytanii (Three UK/Huawei), Niemczech (Deutsche Telekom), Luksemburgu/Hiszpanii (Orange) i w Korei Południowej (LG U+), gdzie Comarch realizuje kontrakt związany właśnie z technologią 5G. 

Haitong zwraca uwagę, że kontrakt spółki z ZUS-em okazuje się trudniejszy w realizacji, co w ich ocenie było do przewidzenia. 

„Jednak decyzja ZUS o zawieszeniu egzekucji gwarancji bankowych do końca maja 2019 r. sugeruje, że kompromis jest możliwy. To mogłoby również oznaczać, że spółka zapłaci karę niższą od obecnie wyznaczonej i w pełni uwzględnionej w wynikach za czwarty kwartał 2018 r. (24,2 mln zł)” – napisano.

 

Analitycy Haitong Bank oczekują wysokich przychodów Comarch w pierwszym kwartale 2019 r. na poziomie 315 mln zł, co oznacza wzrost o 16 proc. r/r, a EBITDA w wysokości 34,6 mln zł co implikuje wzrost o 107 proc. r/r. Przy takich wynikach Comarch jest wyceniany atrakcyjnie, ze wskaźnikiem P/E w wysokości 12,7 i EV/EBITDA 6,7. 

Choć analitycy oczekują, że EBITDA w 2019 r. wyniesie 216 mln zł,  co oznacza wzrost o 42 proc. r/r, a wydatki kapitałowe utrzymają się na dotychczasowym poziomie 86 mln zł, ich zdaniem zarząd Comarchu będzie rekomendował pozostawienie dywidendy na akcję na niezmienionym poziomie 1,5 zł. MA to wynikać przede wszystkim z tego, że spółka rozważa dwie dodatkowe inwestycje w tym roku: centrum danych w USA warte ok. 4 mln USD oraz centrum szkoleniowe Cracovia w Krakowie warte ok. 10 mln PLN. Analitycy uwzględniają w swoim modelu jedną dodatkową inwestycję wartą 15 mln PLN, co podnosi łączną kwotę wydatków kapitałowych do 101 mln zł.

Artykuł jest skrótem raportu wydanego 8 maja o godz. 8.00.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane