"Corriere della Sera": Papież zostanie pochowany w Watykanie

Polska Agencja Prasowa SA
04-04-2005, 09:47

Jan Paweł II zostanie pochowany w podziemiach bazyliki świętego Piotra - twierdzi "Corriere della Sera" w swym poniedziałkowym wydaniu. Według gazety, papież nie pozostawił żadnego dokumentu, w którym miałby wyrazić pragnienie, aby jego ciało spoczęło w Krakowie.

Jan Paweł II zostanie pochowany w podziemiach bazyliki świętego Piotra - twierdzi "Corriere della Sera" w swym poniedziałkowym wydaniu. Według gazety, papież nie pozostawił żadnego dokumentu, w którym miałby wyrazić pragnienie, aby jego ciało spoczęło w Krakowie.

    Jak pisze watykanista Luigi Accattoli, Jan Paweł II zajmie miejsce, w którym w grotach watykańskich był grobowiec Jana XXIII, zanim Dobry Papież został w 2000 roku przeniesiony do bazyliki świętego Piotra. Accattoli zastrzega wprawdzie, że dysponuje informacjami nieoficjalnymi, ale dodaje, iż pochodzącą one z wiarygodnego źródła.

    "Tego wyboru nie dokonał jednak papież, który decyzję w tej sprawie pozostawił swym współpracownikom" - podkreśla publicysta. Jego zdaniem upadają więc definitywnie spekulacje o pochówku w katedrze wawelskiej, o czym pisano przez ostatnich 15 lat.

    "Osoby z najbliższego polskiego otoczenia papieża utrzymują, że powrót do ojczyzny po śmierci to sprawa, której Jan Paweł II nigdy nie postawił" - twierdzi "Corriere della Sera". Przytacza także inne pogłoski, krążące w latach pontyfikatu; między innymi o tym, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce papież chciał ustąpić i wrócić do ojczyzny, by bronić jej przed radzieckim najazdem. Drugą pogłoską, która towarzyszyła dwóm ostatnim pielgrzymkom do ojczyzny w 1999 i 2002 roku - podkreśla włoski watykanista - było to, że papież pozostanie w Polsce i zamieszka gdzieś nad Wisłą.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Corriere della Sera": Papież zostanie pochowany w Watykanie