Cyfrowe maluchy i średniaki łączą siły

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Polscy producenci oprogramowania z sektora MŚP chcą razem walczyć z międzynarodową konkurencją.

Nawet 30-procentowy wzrost działalności rok do roku i 1 mld zł obrotów, a do tego eksport większości usług (70 proc.). Małe i średnie firmy technologiczne w Polsce mają powody do zadowolenia, ale nie brakuje im też wyzwań. Dlatego utworzyły Organizację Pracodawców Usług IT (ang. Software Development Association Poland — SoDA). Branżowe stowarzyszenie zrzeszające 63 podmioty postuluje m.in. powołanie współpracującej z biznesem instytucji zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją (SI).

— Współpraca biznesu i nauki jest niezbędna, jeśli chcemy mówić o innowacyjnych produktach, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak fintech i przemysł 4.0 — mówi Konrad Weiske, wiceprezes SoDA i dyrektor zarządzający spółki Spyrosoft.

Dlaczego polskie firmy programistyczne dostrzegają konieczność współdziałania ze sobą i ze szkołami wyższymi? Trudno lekceważyć coraz silniejszą presję wywieraną przez przedsiębiorstwa, np. z Bułgarii i Rumunii, które również oferują atrakcyjne rozwiązania IT, ale często tańsze (np. z powodu niższych kosztów pracy).

— Mamy dobrych inżynierów oraz wysokiej jakości produkty i usługi, lecz bez promowania się ani rusz. Jeśli chcemy utrzymać renomę na światowych rynkach, musimy o to zabiegać. Nie bez znaczenia jest też lobbowanie za rozwiązaniami, które pomogą pokonać bariery spowalniające rozwój polskiej branży IT — wskazuje Michał Sztanga, dyrektor zarządzający Future Processing należącej do SoDA.

Wedle szacunków SoDA około tysiąca polskich firm z sektora MŚP kwalifikuje się do miana producenta oprogramowania. Pracuje w nich 50 tys. programistów — spośród ponad 250 tys. przedstawicieli tego zawodu w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu