Cyfrowy kartel jest bezprawny

Tomasz Teluk, prezes zarządu Instytutu Globalizacji
opublikowano: 13-05-2008, 00:00

Zapowiadane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zamknięcie rynku elektronicznego dla konkurencji jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Kartelizacja telewizji cyfrowej między TVP, Polsatem i TVN bezpośrednio łamie przepisy o prawie przedsiębiorczości oraz o regułach konkurencji. Porozumienia w zakresie podziału i zamykania rynku są niezgodne z prawem unijnym.

Wspólne działania TVP, Polsatu i TVN są szkodliwe przede wszystkim dla indywidualnych konsumentów, którzy przez zmowę usługodawców mogą być zmuszani do akceptowania usług niskiej jakości za wygórowaną cenę. W przypadku wolnej konkurencji odbiorcy zyskaliby dostęp do różnorodnej oferty cyfrowej oraz zaoszczędziliby wskutek konkurencji między nadawcami. Zamknięcie rynku telewizyjnego, w zamian za dofinansowanie dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej przez obecnych nadawców, odbyłoby się ze szkodą dla dotychczasowych klientów, którzy ponieśliby dodatkowe koszty. Polacy i tak płacą słono za usługi telewizji cyfrowej, które otrzymują — w porównaniu z Europą Zachodnią — dość słabej jakości.

Wymagania Komisji Europejskiej, dotyczące przejścia w latach 2012-15 z nadawania analogowego na cyfrowe, mogą zostać spełnione w Polsce tylko przy respektowaniu zasad wolnej konkurencji. Powinna ona obejmować przede wszystkim różne technologie dystrybucji sygnału cyfrowego. Nadawcy powinni porównywać koszty i korzyści dotarcia z sygnałem różnymi drogami do klienta. Uwzględnienie interesów konsumentów powinno dotyczyć w szczególności nadawcy publicznego.

Tomasz

Teluk

prezes zarządu Instytutu Globalizacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Teluk, prezes zarządu Instytutu Globalizacji

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu