Czechowice ratują się parafiną

Agnieszka Berger
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

Czechowice ratują się parafiną

Nieuchronne zaprzestanie przerobu ropy przez Rafinerię Czechowice postawi tę firmę w trudnej sytuacji. Sprzedaż paliw przynosi jej około 34 proc. przychodów. Aby przetrwać, Czechowice muszą znaleźć partnerów do uruchomienia produkcji alternatywnej.

Czechowice muszą szybko znaleźć partnerów, inaczej pozostanie im tylko magazynowanie i hurtowy obrót paliwami oraz wytwarzanie olejów i smarów.

— Jesteśmy za mali, by poradzić sobie samodzielnie. Dlatego wciąż staramy się przekonać Płock, żeby związał się z nami kapitałowo. Teraz tempo rozmów nieco osłabło ze względu na zmiany organizacyjne w Petrochemii. Mamy jednak nadzieję, że uda się je przyspieszyć jeszcze przed giełdowym debiutem Koncernu Naftowego — mówi Marek Lesisz, prezes Rafinerii Czechowice.

Kuszące magazyny

Szef Czechowic liczy, że Płock skuszą magazyny paliwowe o pojemności 200 tys. metrów sześciennych. Płocki potentat wykorzystuje teraz część czechowickich magazynów do gromadzenia obowiązkowych rezerw paliw.

Rafineria Czechowice współpracuje z Petrochemią także w innych dziedzinach.

— Sprzedajemy ich paliwa. Wykorzystujemy je też do produkcji benzyn. Jesteśmy jednym z udziałowców w spółce Petro-Oil, w której Płock ma 28 proc. udziałów. Produkujemy sprzedawane przez Petro-Oil oleje smarowe, a także, jedyni na południu, oleje bazowe — wyjaśnia prezes Czechowic.

Produkcja olejów bazowych zakończy się jednak w Czechowicach wraz ze wstrzymaniem przerobu ropy. Zdaniem Marka Lesisza, instalacja wykorzystywana obecnie do ich wytwarzania z powodzeniem może posłużyć do wyrobu parafin, produkowanych teraz w Czechowicach na niewielką skalę.

Partner do parafin

— Z dnia na dzień jesteśmy w stanie przestawić urządzenia na produkcję parafin. Potrzebujemy jednak partnera, który dostarczy nam surowce i pomoże ulokować na rynku większą ilość produktu. Rozmawiamy o tym z Płockiem. Parafinami interesuje się także Gdańsk — twierdzi szef Czechowic.

Na wspólną z Płockiem produkcję parafin liczy też Rafineria Jasło, która deklaruje, że jej udział w krajowym rynku tych produktów sięga 40 proc. Prezes Lesisz szacuje udział swojej firmy na 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Czechowice ratują się parafiną