Czytasz dzięki

Czerwona środa na Wall Street

opublikowano: 14-08-2019, 22:00

Środowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się potężnymi spadkami głównych indeksów giełdowych notowanych na Wall Street.

Na koniec dnia indeks Dow Jones Industrial Average zniżkował 3,05proc., Standard & Poor’s tracił 2,93 proc., a technologiczny Nasdaq 3,02 proc.

Pojawił się wyczekiwany przez rynek sygnał zapowiadający recesję w Stanach Zjednoczonych. Nastąpiło bowiem pierwsze od ponad dekady odwrócenie krzywej rentowności obligacji 2 i 10-letnich.

Dotychczas krzywa rentowności USA była odwrócona w przypadku bonów 3-miesięcznych i obligacji 10-letnich. Ważniejsze dla rynku było jednak odwrócenie krzywej rentowności obligacji 2-letnich i 10-letnich, które nastąpiło w środę po raz pierwszy od 2007 r. Rentowność "dwulatek" wynosi 1,634 proc., a "dziesięciolatek" 1,628 proc. Jednocześnie rentowność obligacji 30-letnich USA spadła o 5 pkt. bazowych do 2,08 proc. i jest najniższa w historii.

Po raz pierwszy od kryzysu finansowego nastąpiło również odwrócenie krzywej rentowności w Wielkiej Brytanii. Rządowe obligacje drożały w całej Europie, a rentowności benchmarkowych papierów dłużnych spadały do kolejnych rekordowych poziomów.

Obawa nadejścia recesji wzmogła się. W środę poinformowano o najniższej od 17 lat dynamice produkcji przemysłowej w Chinach oraz o spadku PKB Niemiec w drugim kwartale.

Europejskie rynki akcji traciły o ponad 1,5 proc. Niemiecki DAX zakończył dzień spadkiem o 2,19 proc., francuski CAC 40 2,08 proc., a brytyjski FTSE 100 1,42 proc.
Pogorszenie nastrojów nastąpiło dzień po ich wyraźnej poprawie wywołanej doniesieniami o wznowieniu rozmów handlowych administracji USA z władzami Chin, a także opóźnieniu przez Waszyngton wprowadzenia ceł na niektóre towary importowane z Chin.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane