Czwarta rewolucja w Davos

ŁO
opublikowano: 19-01-2016, 16:57

Imigracja, terroryzm i polityczne zawirowania schodzą na drugi plan. Światowa elita pomyśli o czwartej rewolucji.

250 sesji w nieco ponad trzy dni - taki plan mają przed sobą uczestnicy tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w malowniczym szwajcarskim kurorcie Davos. Śmietanka świata polityki, biznesu, mediów, organizacji międzynarodowych i sztuki  będzie rozprawiać nad „Opanowaniem czwartej rewolucji przemysłowej”.  

W tym roku w kurorcie pojawi się wszystko, co kojarzy się z nowymi technologiami - nie zabraknie internetu, robotów, nanotechnologii, biotechnologii i oczywiście sztucznej inteligencji. 

Forum odbędzie w dniach 20-23 stycznia, ale już we wtorek zaplanowano kilka paneli.  

Temat wpływu technologii na życie człowieka jest ważny, ale rozmowy w kuluarach będą tematycznie pewnie znacznie szersze. Premier Beata Szydło rozkręca w Europie kampanię mającą poprawić wizerunek Polski, a w Davos zadbają o to wicepremier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.  

Na liście uczestników forum jest jeszcze kilka innych nazwisk, przy których organizatorzy napisali „Poland”: Michał Krupiński (zgłoszony jako Bank of America Merrill Lynch, ale jest już szefem PZU), Luis Amaral z Eurocash, Wojciech Kostrzewa z ITI Group, Jacek Szwajcowski z Pelion Healthcare Group, Olga Grygier-Siddons z PwC i Andrzej Klesyk, którego organizatorzy przedstawiają jeszcze jako prezesa PZU, mimo że menedżer już w grudniu złożył rezygnację z kierowania ubezpieczeniowym gigantem.  

- Musimy mieć pełną i globalnie uniwersalną świadomość jak technologia zmienia zarówno nasze życie, jak i życie przyszłych pokoleń, przekształcając jego ekonomiczne, społeczne i kulturalne aspekty - mówi Klaus Schwab, założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.  

A dokąd zmierza świat? Na to pytanie szukać będą odpowiedzi uczestnicy debaty zatytułowanej wymownie: „Co jeśli: będziesz nadal żyć w 2100 roku?” Paneliści podyskutują o tym, jak będzie wyglądało ludzkie życie, podejście do miłości, czy pracy, jeśli będziemy mogli żyć 150 lat lub więcej. Naukowcy chcą zatrzymywać proces starzenia się i pokonywać genetyczne choroby. Roboty i osiągnięcia płynące ze sztucznej inteligencji wyznaczą kierunki nie tylko w medycynie, ale także na wojnie. W programie forum jest więc też debata, podczas której eksperci zastanowią się co będzie, jeśli roboty pójdą na wojnę.  

Roboty już przed samym forum trafiły zresztą na czołówki serwisów informacyjnych. Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało raport, z którego wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat z powodu rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji w 15 największych gospodarkach świata zniknie 5,1 mln miejsc pracy. Badane państwa stanowią około 65 proc. światowej siły roboczej.  

W Davos nie zabraknie też twardej ekonomii, gdy podczas debaty „Przyszłość Europy” skonfrontowane zostaną głosy polityków i ludzi biznesu, choć i tak wszystkie oczy podczas tego panelu skierują się pewnie na Wolfganga Schäuble, ministra finansów Niemiec i Alexisa Tsiprasa, premiera Grecji. Szykuje się starcie dwóch wizji Starego Kontynentu z walutą euro w centrum.  

Europejczycy bardziej niż czwartą rewolucją przemysłową żyją w ostatnich miesiącach tematem imigracji i geopolitycznej niepewności. Nie mogło więc zabraknąć tematów w rodzaju „Od migracji do integracji”. Sprawa migracji mocno podtapia ostatnio rząd niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. 

Szum związany ze zjazdem światowych decydentów do Davos chce wykorzystać też organizacja Oxfam, która dwa dni przed startem forum opublikowała raport o różnicach w dochodach. Oxfam wyliczył, że jeden procent najzamożniejszych ludzi świata posiada więcej niż pozostałe 99 proc. Organizacja jako główną przyczynę wskazuje istnienie tzw. rajów podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy