Czy możliwa jest recesja bez bessy?

Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI
opublikowano: 24-09-2019, 14:02

Po wczorajszych (wstępnych) odczytach wskaźników PMI coraz głośniej mówi się o tym, że gospodarka Niemiec - głównego partnera handlowego Polski - jest już w recesji. PMI dla tamtejszego przemysłu spadł w tym miesiącu do 41,4 pkt. Tak niskie wartości w dostępnej nam historii tego barometru koniunktury odnotowaliśmy do tej pory wyłącznie w okolicach przełomu lat 2008/2009, czyli w epicentrum globalnego kryzysu finansowego.

I tu pojawia się zasadnicze pytanie - skoro jest tak źle, to dlaczego niemiecki indeks DAX nie odnotowuje co najmniej kilkudziesięciomiesięcznych minimów, tak jak to miało miejsce na jesieni 2008, gdy PMI spadł do poziomu takiego jak obecnie? Są dwie alternatywne interpretacje:

  • optymistyczna - mimo niskiego odczytu PMI obecna sytuacja pod wieloma innymi względami jest odmienna od tej z okresu globalnego kryzysu 2008-09, zaś DAX zachowuje się bardziej jak w 2012 roku, gdy mimo nowych dołków PMI stopniowo odrabiał straty po wcześniejszej głębszej przecenie (która tym razem miała miejsce pod koniec 2018 roku);
  • pesymistyczna - rynek akcji za Odrą niebezpiecznie ignoruje sygnały recesji, a to musi się skończyć jakimś tąpnięciem.

Z pewnością nie brakuje zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej tezy. Zauważmy tu zasadniczą różnicę w rozumowaniu - w pierwszej zakłada się domyślnie, że rynek akcji z wyprzedzeniem dyskontuje trendy w gospodarce, zaś w drugiej - że do pewnego momentu rządzi nim siła "bezwładności".

Coraz niższy poziom PMI w Niemczech przekłada się też oczywiście na całą strefę euro. Tam wskaźnik koniunktury w przemyśle również osunął się (wstępnie do 45,6 pkt.), choć nie przebił jeszcze dołka z 2012 roku.

W tym miejsu odwołajmy się do regularnie aktualizowanego przez nas wykresu zestawiającego europejski PMI z rodzimym WIG.

Widać ewidentnie, że w horyzoncie ostatnich kilkunastu miesięcy mamy równowagę sił na GPW, a główny indeks nie może się zdecydować, w którą stronę ostatecznie pójść. A to wszystko przy regularnie spadających wskaźnikach makro za Odrą. Sytuacja najbardziej przypomina nam wspomniany rok 2012, choć oczywiście ewentualne "wybicie dołem" z tzw. konsolidacji byłoby sygnałem, że to porównanie jest błędne. Na razie jednak równowaga sił trwa...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI

Polecane