Czy Robinhood może upaść?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 29-01-2021, 08:45

Jednym ze znaków rozpoznawczych obecnej hossy na Wall Street jest ogromny udział inwestorów indywidualnych. Jest ku temu wiele powodów, ale nie bez znaczenia stała się możliwość handlu akcjami bez prowizji. W USA synonimem takiego handlu jest start-up Robinhood, który wczoraj przechodził przez trudny test.

Sytuacja powiązana jest z „buntem Reddita”, czyli oddolnym ruchem w mediach społecznościowych, którego ideą jest wyrzucenie „tłustych kotów z Wall Street” z pozycji na spadki poszczególnych akcji. Ruch, który początkowo obejmował najmocniej „shortowaną” spółkę GameStop, rozszerza się na inne akcje (w tym polski CD Projekt), a także na srebro. Do tego, internetowa społeczność zyskała swojego guru w postaci Elona Muska, który co chwilę tłituje w sprawie jakiejś spółki, wywołując spektakularny wzrost cen (tak, były też tłity odnośnie CD Projektu, z podobnym efektem) lub też krytykuje praktykę krótkiej sprzedaży (w czym jako zwolennik wolnego rynku jest dość cyniczny).

Dlaczego jednak wywołuje to nerwowość globalnych rynków, czy aby kapitał nie jest pozbawiony emocji? Cóż, może ktoś zadał sobie pytanie: a co, jeśli ta sytuacja doprowadzi do niewypłacalności Robinhooda? Nie chodzi oczywiście o to, że firma miałaby przestać zarabiać. Obecna sytuacja na skrajnie zmiennych spółkach sprawia, że broker musi deponować potężne depozyty zabezpieczające w izbie rozrachunkowej, dla której celem numer jeden jest bezpieczeństwo obrotu. Pamiętajmy, że akcje rozliczane są w systemie t+2, więc jeśli ktoś jednego dnia kupuje akcje GameStop za 500 dolarów, transakcja ta zostanie rozliczona w momencie, gdy cena tej akcji będzie już zupełnie inna. Może to być więcej, ale może to być równie dobrze zero. Dlatego Izba chce w sytuacji wyższej zmienności większych depozytów zabezpieczających. Wzrost wymagań dotyczących depozytów przekuł niejedną bańkę, więc nie należy tego ignorować. Robinhood podobno wczoraj pozyskał miliard dolarów awaryjnego kapitału oraz setki milionów linii kredytowych. Wydaje się, że niewielu osobom na Wall Street jego upadek byłby na rękę (zakręcając kran z nieustannym popytem na akcje i to tuż przed wysłaniem „czeków Bidena” do Amerykanów), więc pewnie tak się nie stanie i obecne turbulencje miną. To jednak ostrzeżenie – każda bańka kończy się w na swój sposób spektakularny sposób.

Na rynku walutowym jest jednak spokojnie, tak jakby inwestorzy czekali tu na rozwój sytuacji (choć spory nawis pozycji krótkich w dolarze również niesie zagrożenie jego nagłym umocnieniem). Dane makro są raczej tłem. Opublikowane wczoraj dane z USA pokazały dokładnie zgodny z oczekiwaniami wzrost PKB za czwarty kwartał (4% w ujęciu anualizowanym), dziś takie dane poznamy w Niemczech (10:00), zaś w USA opublikowana będzie inflacja PCE (14:30) oraz Chicago PMI (15:45). O 9:35 euro kosztuje 4,5443 złotego, dolar 3,7535 złotego, frank 4,2209 złotego, zaś funt 5,1432 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane