Czy warto kupić akcje Quantum

gieldowe.pl
opublikowano: 30-07-2007, 12:27

W poniedziałek ruszają zapisy na papiery informatycznego Quantum. Spółka, którą kieruje Tomasz Hatala, ustaliła cenę emisyjną na 23,2 zł. Czy to dużo?

Quantum Software zajmuje się tworzeniem oprogramowania wspomagającego procesy logistyczne. Spółka ponadto wdraża w przedsiębiorstwach kompletne systemy informatyczne, również innych producentów oraz świadczy usługi projektowania, programowania, integracji oraz rozbudowy istniejących systemów. Jest jednym z nielicznych polskich podmiotów, którego autorskie oprogramowanie (Qguar) zdobyło międzynarodowe uznanie.
Obecnie sprzedaż programu (wdrożenie, serwis, licencje) stanowi główne źródło przychodów spółki. W 2006 roku emitent uzyskał z tego tytułu 97% sprzedaży. System ten jest zestawem modułów należących do klasy SCM (zarządzanie łańcuchem dostaw). Funkcjonalność ta pozwala optymalizować procesy związane z logistyką magazynowania i transportu towarów wraz z procesami zakupu i sprzedaży.

W poprzednich latach istotnym elementem dywersyfikacji przychodów były duże projekty indywidualne. Były one realizowane przede wszystkim na rynku niemieckim. Jednak pogorszenie koniunktury u naszych zachodnich sąsiadów oraz wzrost płac polskich specjalistów spowodowały, że znacząco spadła rentowność tych projektów i spółka powoli się z nich wycofywała.

W ubiegłym roku Quantum uzyskał 13,3 mln zł przychodów wobec 10,4 mln zł rok wcześniej (wzrost o 28,6%). Spółka koncentruje się głównie na produkcji i sprzedaży systemu Qguar, a wszystkie pozostałe działania ulegają stopniowemu zmniejszeniu. Warto jednak wspomnieć, że spółka potrafi także wykorzystać możliwości oferty komplemetarnej. Sprzedaż sprzętu komputerowego instalowanego w trakcie kompleksowego wdrażania oprogramowania wzrosła w 2006 roku o 65%. Wzrost sprzedaży wynikał z bardzo dobrego produktu, który spełnia wymagania odbiorców i skutecznie konkuruje z produktami zagranicznych konkurentów.

Firmie sprzyja ponadto wzrost inwestycji w sektorze IT, wspierana dodatkowo funduszami unijnymi. Taka sytuacja wpłynęła na osiągane zyski. W 2006 roku spółka potroiła swój wynik operacyjny, który wyniósł prawie 1,5 mln zł. Zysk netto wyniósł z kolei 1,2 mln zł i był wyższy od uzyskanego rok wcześniej o 257%. W efekcie kilkukrotnie wzrosła rentowność prowadzonej działalności. Rentowność netto wyniosła w 2006 roku 9% wobec 3,2% rok wcześniej.

Ograniczeniem dla silniejszego rozwoju Quantum jest szybko rosnąca konkurencja. Rynek producentów oprogramowania dla firm jest mocno rozdrobniony. Niskie bariery wejścia powodują, że wciąż pojawiają się nowi dostawcy usług IT, oferujący produkty zrożnicowane pod względem ceny, zakresu funkcjonowania oraz stopnia zaawansowania. Bezpośrednio wpływa to na zaostrzenie konkurencji. Może to skutkować rosnącymi nakładami na rozwój w celu uatrakcynienia produktu oraz koniecznością obniżenia osiąganych marż. Potencjalnych inwestorów może także niepokoić stosunkowo wąski zakres specjalizacji. Spółka wytwarza produkt tylko z zakresu logistyki, stąd zmniejszenie popytu na ten rodzaj aplikacji może wpłynąć na zmniejszenie przychodów i zysków.

Emitent jest również narażony na ryzyko walutowe, gdyż osiąga ok. 30% przychodów z eksportu do krajów Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Dalsze umacnianie złotówki może negatywnie odbić się na wynikach finansowych.

Akcje Quantum wyceniamy na 16,71 zł, czyli poniżej ceny emisyjnej. Prognozujemy, że w 2007 roku spółka zwiększy swoje przychody o 9,7%, a w okresie do nieskończoności o 4,5%. Dynamika wzrostu sprzedaży jest więc niższa od szacowanej przez zarząd emitenta (wzrost o 28%). Nasza wycena nie uwzględnia jednak nowych inwestycji, gdyż ich wpływ jest obecnie trudny do oszacowania. Uważamy ponadto, że spółce uda się lekko poprawić sytuację na poziomie operacyjnym. Szacujemy, ze marże operacyjne netto wzrosną z obecnych 9% (ostatnie 4 kwartały) do 9,5% w 2007 roku i do 9,6% w okresie do nieskończoności.


Środki z emisji akcji Quantum zamierza przeznaczyć na udoskonalenie systemu Qguar, na poszerzenie oferty (m.in. wejście na rynek oprogramowania ERP) oraz zwiększenie zasięgu działania. Ambitnym planom może jednak zaszkodzić silna konkurencja. Obserwujemy ostatnio przyspieszenie procesów konsolidacyjnych w branży w wyniku których więksi dostawcy mogą umocnić swoją pozycję względem pozostałych, w tym Quantum. Uważamy także, że spółka ustaliła cenę emisyjną na bardzo wysokim poziomie, co przy obecnych zawirowaniach na GPW stanowi pewne zagrożenie dla udanego debiutu. Ryzyko inwestowania w papiery wartościowe jest obecnie całkiem wysokie. Inwestycja w walory spółki może się jednak okazać korzystna. Inwestorzy darzą firmy IT zaufaniem, gdyż te wykazują wyraźną dynamikę wzrostu wyników w ostatnich latach. Wzrost inwestycji w branży, ze względu na zacofanie w stosunku do krajów rozwiniętych, wydaje się pewny. Powinno przełożyć się to na uzyskiwane wyniki, a to na wzrost wyceny Quantum.


Grzegorz Hryniewicz
giełdowe.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: gieldowe.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Czy warto kupić akcje Quantum