D'Arcy: Irlandia może pomóc brytyjskim firmom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-01-2018, 07:39
aktualizacja: 15-01-2018, 07:40

Irlandia twierdzi, że może pomóc firmom z Wielkiej Brytanii, które obawiają się utraty prawa do sprzedaży produktów na terenie Unii Europejskiej po wejściu brexitu w życie, donosi serwis CNBC.

Jeśli istnieją trudności, Irlandia może być częścią rozwiązania w zakresie paszportów - powiedział Michael D'Arcy, minister stanu w irlandzkim Departamencie Finansów.

Michael D'Arcy
Zobacz więcej

Michael D'Arcy źródło: CNBC

Paszportowanie odnosi się do tego, w jaki sposób firmy zarejestrowane w kraju UE lub kilku innych krajach mogą prowadzić działalność w całym bloku. Wiele firm z Wielkiej Brytanii obawia się, że straci dostęp do tych rynków.

Gdy Zjednoczone Królestwo opuści europejski blok gospodarczy w marcu 2019 roku, "możemy zaoferować bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które potencjalnie mogą mieć problemy ze sprzedażą produktów czy usług" - dodaje D'Arcy podkreślając, że  "Irlandia jest krajem pro-biznesowym, nie jesteśmy protekcjonistami".

Poza niską stawką podatku od osób prawnych w wysokości 12,5 proc. - znacznie poniżej 19 proc. obowiązujących w Wielkiej Brytanii i 16,5 proc. w Hongkongu - Irlandia ma inne zalety, takie jak elastyczną siłę roboczą i solidny sektor usług finansowych -  zachwala D'Arcy.

Zjednoczone Królestwo, w skład którego wchodzi Irlandia Północna, zagłosowało w czerwcu 2016 r. za opuszczeniem Unii Europejskiej, ale Republika Irlandii pozostaje w ramach tego bloku polityczno-gospodarczego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / D'Arcy: Irlandia może pomóc brytyjskim firmom