Dane o sprzedaży podbiły ceny

Kamil Zatoński
opublikowano: 25-01-2006, 00:00

Ostatnie czytanie ustawy budżetowej rozpoczęło się dopiero pod koniec handlu na rynku obligacji. Nie mogło więc mieć wpływu na notowania. W centrum uwagi inwestorów pozostawały więc wczoraj dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. Okazały się one dobre dla papierów skarbowych.

Wzrost sprzedaży o 6,3 proc. był o blisko 2 pkt proc. niższy od średnich prognoz ekonomistów, na co gracze zareagowali zwiększeniem popytu. Przełożyło się to na spadek rentowności na całej długości krzywej o 4-5 pkt baz. To kolejne z serii danych, które są interpretowane jako zwiększające prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych.

Władze monetarne spotkały się zresztą, by zapoznać się z najnowszym raportem o inflacji. Można się spodziewać, że niektórzy członkowie zechcą w wywiadach przedstawić część wniosków z opracowania przed jego upublicznieniem (w przyszłym tygodniu).

Zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji netto w grudniu (1,1 proc.) nie wpłynęły na rynek. O 16.10 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 4,36 proc., pięcioletnich 4,74 proc., a dziesięcioletnich 4,86 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o sprzedaży podbiły ceny