Dariusz Kacprzyk kuratorem w BPS

opublikowano: 04-06-2018, 14:29
aktualizacja: 04-06-2018, 14:30

Były szef BGK przejął nadzór nad restrukturyzacją banków spółdzielczych. Zadanie dostał Herkulesowe. Oby tylko nie była to Syzyfowa praca.

Po trzech latach emigracji zawodowej Dariusz Kacprzyk wraca na rynek finansowy. Właściwie mentalnie, emocjonalnie nigdy z nim się nie rozstał, o czym najlepiej świadczy żartobliwy wpis w serwisie Linked.in: cze 2013 – cze 2018 – 5 lat 1 mies. Ex. Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Od pracy w BGK Dariusz Kacprzyk zaczyn swoje internetowe CV, pomijając wcześniejsze etapy kariery zawodowej. Chyba nie tylko dlatego, że była to jego pierwsza tak eksponowana posada, ale dlatego, że dla banku poświęcił dużo czasu, umiejętności, wysiłku, zdrowia i osobistego życia. Był pierwszym prezesem-menedżerem, a nie urzędnikiem i chciał zmienić BGK w bank rozwojowy, a nie narzędzie w ręku ministra finansów do rozliczania transferów unijnych i zarządzania funduszami celowymi.

Suplement do CV: Dariusz Kacprzak ostrogi bankowca zdobywał w Banku BPH. Następnie przeszedł do BRE Banku (dzisiaj mBank) na szefa departamentu finansowania samorządów. Później był szefem BGK.
Zobacz więcej

Dariusz Kacprzyk

Suplement do CV: Dariusz Kacprzak ostrogi bankowca zdobywał w Banku BPH. Następnie przeszedł do BRE Banku (dzisiaj mBank) na szefa departamentu finansowania samorządów. Później był szefem BGK. ARC

Jednym z największych sukcesów ex prezesa jest doprowadzenie do szczęśliwego finału prac nad programem gwarancji i poręczeń kredytowych dla małych i średnich firm, objętych pomocą de minimis. Prac, które poprzedniej ekipie rządowej zajęły całe lata. Ostatecznie okazało się, że program de minimis idealnie wstrzelił się w rynek, kiedy wszedł w fazę spowolnienia 2013-14 r.

Z ciekawszych projektów warto odnotować powołanie funduszy inwestycyjnych przy BGK dedykowanych finansowaniu budownictwa na wynajem, tworzeniem funduszy venture capital.

Dariusz Kacprzyk odszedł z BGK nie długo po wyborach. Zatrudnił się w grupie MCX. 25 maja KNF powołała go na kuratora Banku Polskiej Spółdzielczości, z zadaniem nadzorowania procesu naprawczego w banku stojącym na czele największego zrzeszenia banków spółdzielczych na rynku. To oficjalne zadanie. Nieoficjalnie, jak wynika z naszych informacji, ma znaleźć sposób jak uzdrowić sektor banków spółdzielczych. O tym, że na tym rynku dzieje się źle, że jakość kadr nie jest najwyższa, że  mają wysokie koszty działania, przestarzały model biznesowy, że w środowisku niskich stóp procentowych radzą sobie znacznie gorzej niż komercyjna konkurencja wiadomo od lat. KNF opublikowała szereg raportów na ten temat i listów do banków. Na połajankach jednak się kończyło. Skomplikowana struktura właścicielska – banki należą do tysięcy spółdzielców, często mało zainteresowanych swoimi udziałami, sposób zarządzania, oparty o lokalne znajomości, duża doza samodzielności, ogromne rozdrobnienie (550 banków spółdzielczych) i wreszcie niewielki udział całego sektora w rynku bankowym sprawiały, że banki spółdzielcze zawsze były traktowane w specjalny sposób, mniej wnikliwy niż banki komercyjne.

Dariusz Kacprzyk został pierwszym człowiekiem do specjalnych poruczeń w Banku BPS. Funkcja kuratora daje mu bardzo mocny mandat do nadzorowania pracy zarządu. Dodajmy, że bank obecnie jest w procesie naprawczym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dariusz Kacprzyk kuratorem w BPS