Dolar umocnił się dzięki zwyżkom na Wall Street

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA
13-06-2002, 13:22

LONDYN (Reuters) - Dolar umocnił się w czwartek o ponad centa wobec euro, ponieważ inwestorzy oczekują, że środowa zwyżka na Wall Street będzie kontynuowana. Wskazuje na to wzrost wartości kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy.

W ostatnich dniach na rynek walutowy większy wpływ niż dane ekonomiczne ma właśnie Wall Street, które postrzegane jest jako barometr zaufania inwestorów do amerykańskiej gospodarki.

"O kursie walut decyduje teraz raczej Wall Street niż dane makro i wczorajsza zwyżka na giełdach pomogła dolarowi" - powiedział Mitul Kotecha, główny analityk walutowy w Credit Agricole Indosuez.

W środę zarówno Dow Jones jak i Nasdaq zyskały ponad jeden procent.

Euro, które w środę po raz pierwszy od stycznia 2001 roku wzrosło powyżej poziomu 95 centów w czwartek wczesnym popołudniem kosztowało tylko nieco ponad 94 centy.

Mimo, że gracze koncentrują się przede wszystkim na giełdach, to nie bez wpływu na rynek walutowy pozostaną prawdopodobnie dane z USA na temat sprzedaży detalicznej liczby nowych bezrobotnych w USA.

Analitycy przewidują, że po wzroście o 1,2 procent w kwietniu, w maju sprzedaż detaliczna spadła o 0,3 procent. Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych ma natomiast nadal oscylować wokół 400 tysięcy, co sygnalizuje stagnację na rynku pracy.

Europejski Bank Centralny (ECB) zasugerował po raz kolejny, że nie wyklucza rychłego podwyższenia stóp procentowych. ECB podwyższył swoją prognozę inflacyjną mówiąc, że inflacja w tym, a być może także i przyszłym roku może wynieść więcej niż planowane przez ECB dwa procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dolar umocnił się dzięki zwyżkom na Wall Street