Domy w wersji eko

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 29-01-2010, 12:42

Ekologiczne budownictwo w Polsce to jeszcze rzadkość. Austriacy wprowadzają w naszym kraju rozwiązania, które u nich są już standardem.

Budownictwo to, obok ochrony środowiska oraz bankowości i ubezpieczeń, dziedzina, w którą austriackie firmy inwestują najchętniej. Zwłaszcza teraz, gdy kraje Unii Europejskiej stanęły przed zadaniami wyznaczonymi przez pakiet klimatyczny. Dlatego także polski rynek stał się atrakcyjnym miejscem dla ekologicznych inwestycji.

— W Austrii troska o środowisko zaczyna się już na etapie segregacji śmieci w gospodarstwach domowych. W Polsce nawet na tym szczeblu dbałość o ekologię jeszcze raczkuje — stwierdza Sebastian Vetter, członek zarządu firmy deweloperskiej UBM.

Obroty austriackiej branży ochrony środowiska wynoszą około 6 mld EUR. A eksport austriackich technologii ekologicznych osiągnął w 2007 r. wartość prawie 4 mld EUR i wciąż rośnie.

W Austrii dużą wagę przywiązuje się do czystych technologii wytwarzania energii, zwiększania ich efektywności i redukcji zużycia kopalnych źródeł energii. Niskoenergetyczne rozwiązania stosuje się w budownictwie publicznym i prywatnym. Trafiają one również do Polski.

Spółka Eco-Schubert z Krakowa (inwestycja kapitałowa firmy Schubert Elektroanlagen GmbH) zainstalowała np. systemy ogrzewania wody użytkowej w budynkach oświatowych w Niepołomicach i w Krakowie, gdzie zastosowała kolektory słoneczne. W przedszkolu w Pleśnej wykorzystała zaś rzadko stosowane w Polsce połączenie kolektorów słonecznych z pompą ciepła i odzyskiem ciepła ze spalin. Pozwala to zaoszczędzić przez rok około 60 proc. energii potrzebnej do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Korelatory słoneczne to także dobre rozwiązanie do podgrzewania wody w basenach kąpielowych, gdyż redukują zużycie energii aż o 90 proc.

Eksport austriackich technologii ekologicznych to kilka miliardów euro rocznie.
Eksport austriackich technologii ekologicznych to kilka miliardów euro rocznie.
None
None

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane