Czytasz dzięki

Dotacyjne last minute dla innowatorów

opublikowano: 07-10-2019, 22:00

Grantowy harmonogram wsparcia laboratoriów i centrów B+R wzbogacił się o nowy konkurs, być może już ostatni w tej perspektywie

W połowie wakacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MiR) zaktualizowało plan naborów w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój (POIR). Dorzuciło więcej pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć laboratoria lub unowocześnić sprzęt w już prowadzonych centrach badawczo-rozwojowych. Konkurs z działania 2.1 POIR („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R”) jest już siódmym naborem w tej perspektywie. Przedsiębiorcy chętnie w nim startują, bo finansuje szeroki katalog kosztów kwalifikowanych. Obejmuje on m.in. zakup lub leasing nieruchomości, koszty prac budowlanych, a także nabycie sprzętu, własności niematerialnych i prawnych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju,
podkreśla, że dotacje z działania 2.1 POIR pomagają przedsiębiorcom uruchomić
centra B+R w branżach, które wpisują się w tzw. Krajowe Inteligentne
Specjalizacje.
Zobacz więcej

POSTAWIĆ NA KIS:

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że dotacje z działania 2.1 POIR pomagają przedsiębiorcom uruchomić centra B+R w branżach, które wpisują się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Fot. WM

Spory popyt

Z danych ministerstwa wynika, że dofinansowanie uzyskuje średnio 40 proc. projektów zgłaszanych w konkursie. Beneficjentami pierwszej edycji programu było 105 firm, które otrzymały wsparcie na łączną kwotę ok. 506 mln zł. W kolejnych czterech naborach na liście szczęśliwców znalazło się odpowiednio: 109 przedsiębiorców (ok. 602 mln zł), 70 (323 mln zł), 102 (643 mln zł) i 55 (350,4 mln zł). Natomiast w tym roku resort rozstrzygnął wiosenny konkurs. Przedsiębiorcy złożyli 97 projektów, z czego 41 MiR zakwalifikowało do dofinansowania. Budżet naboru nie został jednak wyczerpany. Z dostępnej puli 400 mln zł resort rozdysponował ok. 277 mln zł.

Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton Frąckowiak, zauważa, że ogłoszenie przez ministerstwo nieplanowanej dotąd jesiennej edycji konkursu wynika najpewniej z nadwyżki w budżecie działania 2.1 POIR.

— Co prawda nie znamy jeszcze harmonogramu naborów na 2020 r., ale może się okazać, że obecne rozdanie będzie już ostatnim w tej perspektywie. Warto, aby przedsiębiorcy wykorzystali szansę na dofinansowanie inwestycji w centra B+R — zaznacza Agnieszka Wykrzykowska.

Nie muszą obawiać się niespodzianek dotyczących kryteriów wyboru projektów, bo ministerstwo nie wprowadziło korekty w wymogach.

— Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia, które przewidują budowę, rozbudowę lub zakup infrastruktury B+R mającej służyć realizacji agendy badawczej. Jest ona kluczowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie. Przedsiębiorca powinien opisać w dokumencie planowane zadania badawcze — wyjaśnia Małgorzata Jarosińska- Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Bez agendy ani rusz

Niestety, wiele rodzimych firm tworzy agendy badawcze ad hoc, tylko na potrzeby zdobycia grantu, bo jest ona obligatoryjnym załącznikiem w konkursie. Takie działanie jest krótkowzroczne. Warto, aby każdy wnioskodawca rzetelnie przygotował taki dokument.

— Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej firm to jeden z elementów podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki. Dotacje z działania 2.1 POIR pomagają przedsiębiorcom uruchomić centra B+R w branżach, które wpisują się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Dzięki tym inwestycjom więcej firm ma szansę na prowadzenie prac B+R związanych z opracowywaniem innowacyjnych produktów i usług — zaznacza wiceminister inwestycji i rozwoju.

Co ważne, projekty muszą być zlokalizowane w Polsce, a przedstawiciele biznesu nie mogą rozpocząć ich przed dniem złożenia wniosku o grant. Agnieszka Wykrzykowska zwraca uwagę, że zakupiona z pomocą dotacji infrastruktura musi służyć prowadzeniu prac B+R, a nie działalności produkcyjnej.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— O tym wnioskodawcy często zapominają. Zresztą jest to najczęściej niespełniane przez nich kryterium wyboru projektów — podkreśla Agnieszka Wykrzykowska.

Konkurs jest jedynym naborem inwestycyjnym, w którym oprócz MŚP mogą startować duże firmy.

— Mogą mieć one pokusę, aby przeznaczyć dofinansowanie nie tylko na zakup infrastruktury badawczej, lecz również na inne wydatki — zauważa Agnieszka Wykrzykowska.

Doświadczony zespół

Przedsiębiorcy muszą jednak udowodnić, że właściwie wykorzystają wspomnianą infrastrukturę, zrealizują prace B+R, a do ich przeprowadzenia będą mieli odpowiednio wykształconą i doświadczoną kadrę.

— Zakup sprzętu badawczego powinien być źródłem osiągniecia celu, jakim jest nowy produkt, usługa lub proces powstałe w wyniku prac B+R — tłumaczy Agnieszka Wykrzykowska.

Każdy wnioskodawca może otrzymać za wniosek maksymalnie 30 pkt.

— Warunkiem rekomendowania projektu do dofinansowania jest uzyskanie pozytywnej oceny wszystkich kryteriów obligatoryjnych i uzyskanie co najmniej 15 pkt podczas oceny wymogów fakultatywnych, w tym 1 pkt za ponoszenie nakładów na działalność B+R — wyjaśnia Agnieszka Wykrzykowska.

Beneficjentem działania 2.1 POIR jest m.in. śląska spółka Zamel działająca w branży eletrotechnicznej. Otrzymała ona dofinansowanie na rozwój centrum badawczo-rozwojowego, w którym będą prowadzone prace nad innowacyjnym systemem niskoenergetycznym. Jego zadaniem będzie monitorowanie procesów produkcyjnych i optymalizowanie zużycia mediów.

Grant na rozbudowę centrum B+R zdobyła również łódzka spółka Atlas z branży budowlanej. W efekcie powstały dwa laboratoria, w których prowadzone są prace badawcze nad nowatorskimi rozwiązaniami dotyczącymi farb i tynków. Kolejnym beneficjentem działania 2.1 POIR została wielkopolska firma Advanced Phosphorus Removal Solutions. Zbudowała ona z pomocą dotacji innowacyjne centrum B+R, w którym prowadzi badania nad rekultywacją i ochroną ekosystemów wodnych.

Na co dotacje

 • zakup lub leasing nieruchomości (nie więcej niż 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu)
 • roboty i materiały budowlane
 • środki trwałe
 • wartości niematerialne i prawne

Kluczowe kryteria oceny

 • współpraca z jednostkami naukowymi
 • przełomowy charakter planowanych prac badawczych
 • projekt wpisuje się w branże kluczowe określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
 • nowe miejsca pracy dla pracowników B+R
 • współpraca z MŚP, organizacjami badawczymi lub NGO
 • członkostwo w Krajowym Klastrze Kluczowym
 • ochrona własności intelektualnej

Dodatkowe wsparcie na projekty B+R

Granty pokryją koszty dotyczące wiedzy technicznej i doradztwa:

 • do 45 proc. kosztów kwalifikowanych projektu — mikro i małe przedsiębiorstwa
 • do 35 proc. kosztów kwalifikowanych projektu — średnie przedsiębiorstwa
 • do 25 proc. kosztów kwalifikowanych — duże przedsiębiorstwa
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane