Draghi: EBC ciągle oczekuje zakończenia programu skupu aktywów w grudniu

opublikowano: 26-11-2018, 16:09

Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego uważa, że przynajmniej część spowolnienia w strefie euro może mieć charakter "tymczasowy", co może sygnalizować, że instytucja nadal szykuje się do zakończenia skupu obligacji w grudniu.

Na 13 grudnia zaplanowane jest spotkanie czołowych bankierów centralnych ze strefy euro, któremu bacznie przyglądać się będzie cały rynek. Pojawiły się bowiem ostatnio obawy, czy osłabienie dynamiki wzrostu  i związane z Włochami zawirowania w strefie euro mogą doprowadzić do wycofania się EBC z wcześniej zapowiadanej decyzji o zakończeniu programu stymulowania i mogą stanowić uzasadnienie dla niektórych środków wsparcia, takich jak nowe długoterminowe pożyczki dla banków. 

Mario Draghi, szef EBC
fot. Bloomberg

Draghi, przemawiając w poniedziałek w Parlamencie Europejskim, zauważył, że ryzyko związane z protekcjonizmem, rynkami wschodzącymi i niestabilnością finansową pozostaje "widoczne".

Oficjel podkreślił, że pomimo rozczarowujących danych PMI i niemieckiego Ifo, "ostatnie wydarzenia potwierdzają prognozy Rady Prezesów, że popyt wewnętrzny i płace podniosą ceny. Koniec nowego zakupu obligacji nie będzie oznaczał końca bodźca, powiedział Draghi, biorąc pod uwagę reinwestycję wygasających aktywów, wytyczne dotyczące stóp procentowych oraz 2,6 bln EUR (3 bln USD) papierów wartościowych zakupionych dotychczas przez EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane