Drobni chcą cięć w podatkach

opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych liczy na to, że w strategii rozwoju rynku będzie więcej zachęt dla drobnych graczy.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego pod koniec lutego została przekazana przez Ministerstwo Finansów do konsultacji zewnętrznych. Termin zgłaszania uwag właśnie minął, a całą ich listę ma Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, największa w Polsce organizacja skupiająca drobnych inwestorów.

Według SII propozycje zachęt i rozwiązań dla inwestorów są dość zachowawcze, a na dodatek propozycje zostały okrojone względem tych przedstawionych przez resort finansów w sieprniu 2018 r.

— Nie jest to strategia nastawiona na preferowanie i premiowanie uczestników rynku, którzy świadomie i długoterminowo chcieliby budować swoje oszczędności, w tym przede wszystkim oszczędności emerytalne bazujące na rodzimym rynku kapitałowym — podkreśla Piotr Cieślak, wiceprezes SII.

Stowarzyszenie proponuje, by zmniejszono podatek od zysków kapitałowych z 19 do 9 proc. w przypadku zysków osiągniętych z inwestycji utrzymywanych przez co najmniej 12 miesięcy i do 4 proc. w przypadku inwestycji 5-letniej lub dłuższej (i niepobieranie podatku od dywidend z inwestycji o tak długim terminie). SII chce też podwojenia limitów rocznych wpłat na IKE i IKZE oraz zniesienia 10-procentowego podatku od wypłat z IKZE. Sprzeciwia się jednocześnie zamiarom ministerstwa, zgodnie z którymi inwestorzy inwestujący w CFD (kontrakty na różnice kursowe) nie będą mogli kompensować strat z tych instrumentów z zyskami z innych walorów (np. akcji czy obligacji).

— Zachowawcze propozycje Ministerstwa Finansów, w szczególności odnoszące się do zachęt podatkowych, są niezrozumiałe w obliczu faktu, że ministerstwo ma pełną świadomość, iż przyszłe emerytury Polaków wypłacane z ZUS będą stanowić zaledwie ułamek wynagrodzeń, które obecnie trafiają do kieszeni Polaków. Stąd też negatywnym zaskoczeniem jest, że w zaproponowanej strategii nie zawarto zdecydowanie większej ilości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu